Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit

Jääkaappiongelma ei viilene

<< < (4/6) > >>

putkimies:

--- Lainaus käyttäjältä: JariL -  3.06.2025     kello on 18:06 ---Kyllä sä voit itse vaihtaa,ja jos hirvittää niin vie koeponnistukseen.

--- Lainaus päättyy ---
  Koeponnistus on toki hyvä mutta
  mietin että mitenkä tuo putkiosuus tulee testatuksi koeponnistuksessa?
   Venttiililtä polttimelle putken loppupäässä on suuttimen reikä, joten kyseisessä putkessa paine ei pysy reikää tukkimatta?
 
 Liitän kuvan suuresti arvostamani Haapasen Timon kirjoituksen aiheeseen, vuodelta 2009
  Ymmärrän tämän siten että järjestelmä tutkitaan hanat ja venttiilit suljettuna, tuolloin jääkaapin magneettiventtilin jälkeinen putkiosuus ei ole painetestissä mukana.
 

sepej:
Minä olen myös joskus miettinyt magneettiventtiilin ja suuttimen välisen putken koeponnistuksen tarpeellisuutta, sehän on avoin putki johon ei voi jäädä kaasunpainetta kun magneettiventtiili menee kiinni. Sama koskee myös liedelle ja lämmittimelle meneviä putkia. Kuinka ne koeponnistetaan? 

putkimies:
  Pohdintaa....
 Asuntovaunun kaasujärjestelmän paine on 30mbar (siis 30mbar suurempi kuin kulloinkin säätilan ilmanpaine).
(Kansankielessä 30 mbar paine tarkoittaa 30mm korkean vesipatsaan muodostamaa painetta.
  Normaali ilmakehän paine on luokkaa 10 metrin korkuisen vesipatsaan paine)

  Huomasin juuri että säätietojen  ilmanpaineen mittayksikkönä käytetään nykyisin hehtopascalia (hPa),
... josta voidaan käyttää myös nimeä millibaari (mbar).
   ...Aikaisemmin säätiedoissa yksikkönä käytettiin elohopeamillimetriä (mmHg).

Normaali ilmanpaine maan pinnalla on noin 1 013,25 hPa, mikä vastaa 760 mmHg.
...
   Korkein Suomessa mitattu ilmanpaine on 1 066 hPa Helsingissä 22. tammikuuta 1907 ja matalin 940 hPa Rauman Kuuskajaskarissa 27. helmikuuta 1990.
  Edellisen perusteella Ilmanpaineen äärivaihtelu on luokkaa 120 mbar, eli neljä neljä kertaa suurempi kuin caravaanarin nestekaasun paine.
 
     Kaasupullon hanan sulkemisen jälkeen putkistoon jää 30mbar paine, mutta jos ilmastossa tulee korkeapaine, niin kaasuliekkiä seuraavan kerran sytyttäessä putkistosta ei tule yhtään kaasua ennenkuin pullon kaasuhana on avattu.
   

 

jamseil:

--- Lainaus käyttäjältä: putkimies -  8.06.2025     kello on 06:28 ---Kansankielessä 30 mbar paine tarkoittaa 30mm korkean vesipatsaan muodostamaa painetta.

--- Lainaus päättyy ---
Kansalle on sattunut pilkkuvirhe.

https://www.convertunits.com/from/millibar/to/mm+H2O

Mjerica:
@putkimies

Hieman lisää pohdintaa, olkoonkin etten ymmärrä edes mitä
ketjun otsikko tarkoittaa.

   Vaikka laskelmasi ja lähtötietosi olisi mennyt oikeinkin
niin siitä huolimatta meidän täytynee olettaa järjestelmä
vuotamattomaksi ja edelleen että pulloventtiilin ja paineenalentimen
väliin on jäänyt sulkemishetkellä jokin määrä korkeampipaineista
kaasua. Sen kai voi katsoa olevan "yhtään"?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View