Varmistu että onko kaasu vai muuta käryä. Oireet pitäisi tietää ennen ratkaisua. Ei autokorjaamollekaan mennä sanoen että auto on rikki.
|
Varmistu että onko kaasu vai muuta käryä. Oireet pitäisi tietää ennen ratkaisua. Ei autokorjaamollekaan mennä sanoen että auto on rikki.
https://www.youtube.com/watch?v=8NXHv0fzVJw
Tommosta filmissä olevaa kaasuvuotomittariak in on olemassa... halvalla https://www.aliexpress.com/item/1005006289063148.html ja suomestakin saa https://fi.trotec.com/shop/bg40-kaasutunnistin.html https://www.youtube.com/watch?v=8NXHv0fzVJw Kiitos.. tilasin tuon edullisemman. Joo alempi on ammattilaite alkaen 10ppm ja tuo halpa on 50ppm alkaen.
Jos halpa toimii vaikka tuplasta alkaen niin riittänee kaiketi ilmoittamaan onko kaasun haju kaasua. Nestekaasun LEL on 21000ppm ja UEL 95000ppm. Eli tuo väli on se KABUUM alue jos saa kipinää. Lain mukaan hajustetta oltava kaasussa niin paljon että se nenällä aistittavissa kun pitoisuus 1/5 LEListä eli siinä 400ppm paikkeilla. Eli mittarien pitäisi aistia vaikka ei vielä haisekaan. Ja toisaalta ei pidä epäillä mittari vikaa jos mittari huutaa ja ei vielä haise kaasu. (ainakin vaimoa kannattaa syyttää tuhnusta...) Mutta nuo mittarit ei tietty saa korvata sitä virallista vuototestiä eli paineen lasku testiä. Tuo halpa ilmaisin tuli postissa ja pitihän sitä kokeilla.
Pienen pieni sihautus kaasupullosta tyhjään limupulloon ja mittari sisään, heti ulvaisi. Tiedä onko paljoa käyttöä mutta ei 8e ollut paha hinta posteineen. Tulikin 11 päivässä kotio. Tuli noista nestekaasuhälyttimi stä mieleen...
Aikoinaan ostin caravan liikkeestä hälyttimen. Selvisi ohjetta lukiessani, että se reagoi ainoastaan butaaniin. Ei siis Suomessa käytettävään propaanipitoiseen kaasuun. Toimi hyvin testattaessa sytkärikaasulla, mutta ei pullokaasulla. Palautin kauppaan ja samantien kyseinen aika arvokaskin hälytin poistettiin sen kaupan myynnistä. tuo kiinan ihme on ainakin spekin mukaan monikaasuilmaisin kaikelle palavalle kaasulle. Lueteltu koko joukko eri kaasuja.
Ei tuohon hintaan mitään kaasuanalysaattoria tietenkään voi saada mutta pikakokeessa tuntui pelaavan. Eikä tietty ole mikään kaasuvuototestin korvike. |