Sivuja:
Toiminto
  • #1 kirjoittanut Nakertaja 14 Apr 2025
  • 2009 vm. Hobbyn moitteettomasti toiminut jääkaappi yllätti tänään. Kaapissahan on on sytytys niin , että painetaan oikean puoleista kaasun pakkosyöttönappulaa ja vasemmalla kädellä piezo- sytytysnappulaa. Liekkivahdissa on viisari. En tiedä onko niitä muunlaisia. Joka tapauksessa liekki näyttää syttyvän lähes heti, mutta kun päästää irti pakkosyöttönappulas ta, suhina (joka kuuluu muistaakseni vain kun pakkosyöttönappia painaa)  vaan jatkuu ja alkaa tulla kaasun hajua nenään. Missä vika?
  • #2 kirjoittanut tsahkali 14 Apr 2025
  • Varmaan siinä napissa?
  • #3 kirjoittanut Nakertaja 14 Apr 2025
  • Kai se nappi on vain "käyttöliittymä" ? Eli ei kai nyt kaasu siinä itse napissa ole? Kai siinä lähtee joku tanko joka liikuttaa ulkoseinän vieressä olevaa kaasuventtiiliä? Häh? Siis kysyn onko joku tällä foorumilla tutkinut noita laitteita.
  • #4 kirjoittanut Mjerica 15 Apr 2025
  • "Eli ei kai nyt kaasu siinä itse napissa ole?"

     On se. Jos ei nyt kirjaimellisesti ihan napissa niin napin takana
     välittömästi sijaitsevassa venttiilissä.

    Kun termoelementtimitta ri osoittaa liekin syttyneen ja jatkavan
    palamista niin suhina ja kaasun haju viittaa vuotoon venttiilin
    lähtöliittimssä tai lähtevässä putkessa. Vuoto on (onneksi ja ainakin
    toistaiseksi) ilmeisesti pieni koska kaasun paine päätyy polttimelle
    riittävän normaalisti sen toimintaa häiritsemättä.

      Sanoisin että älä anna kaasua kertyä panelin taakse koska
    se voi leimahtaa ja sytyttää esim. pölyä vaikkei kirjaimellisesti
    voikaan räjähtää (kemiallisen fysiikan tarkoittamassa merkityksessä)
    Niin harmilliselta kuin se kuulostaakin niin panelin taakse on
    mentävä ja selvitettävä vuoto.
  • #5 kirjoittanut Karabiilisti 15 Apr 2025
  • jos kaasu haisee niin ainoa vaihtoehto on poistaa vika.
    Kaasu on paitti herkästi syttyvää niin myös tukehduttavaa
  • #6 kirjoittanut Masa matkailija 15 Apr 2025
  • Välittömästi jääkaapin venttiili kiinni. Oma Polari syttyi kun kaasu pääsi pakoputken kautta jääkaapin taakse, sitten sytytys ja roihahti. Lunastukseen meni mutta sain kunnostettu kun sammutin toimi.
  • #7 kirjoittanut Nakertaja 15 Apr 2025
  • Niin siinä sitten  kävi, että jouduin nöyrtymään ja kävin maksamassa sähköt ,että sain jääkaapin päälle. 10€ /vrk.
  • #8 kirjoittanut Nakertaja 15 Apr 2025
  • Hankala homma vielä , kun tuo ovi on kalustuksen mukainen puujäljitelmä, mahtaako sopivaa uutta kaappia edes löytyä? Taitaa olla myös kompressorimalli harkinnassa.
  • #9 kirjoittanut mjo33400 15 Apr 2025
  • Vaihda se venttiili, mikä on napin takana.




  • #10 kirjoittanut Nakertaja 15 Apr 2025
  • Ok, siis se namiska on tuollaisessa venttiilissä kiinni. 17 vuotta se kesti ja nyt hajosi. Pakko kai ottaa ruuvimeisseli käteen ja aluksi kai joutuu irrottaa jääkaapin ovi.
  • #11 kirjoittanut Nakertaja 16 Apr 2025
  • Mistäköhän kohtaa tuo jääkaappi on kiinnitetty, eli saakohan sen irti ulkoseinän jäähdytysritilät irrottamalla, vai
    joutuukohan  irrottamaan tuon kaasuhellankin tuosta jääkaapin päältä?
    Mietin vielä että jos uusisi koko kaapin, Saksasta saisi reilulla tonnilla uuden. Tuo pelkkä venttiili maksaa 200-300€.
  • #12 kirjoittanut vaanari61 16 Apr 2025
  • Laita kompurakaappi, ollos elo huoletonta senjälkeen . . .

    Viimekeväänä oli parhaat jo myyty, jouduin tyytymään Frezeriin mutta pienien puutteiden kun ei anna häiritä niin silläkin toimeen tulee . . .

    Esim.  https://www.tuontitukku.fi/i/haku/35/?query=frezzer
  • #13 kirjoittanut tsahkali 16 Apr 2025
  • Mistäköhän kohtaa tuo jääkaappi on kiinnitetty,

    Jos kukaan ei ole juuri tuota/tuosta vaunusta irroittanut, niin joudut vaan etsimään....    ???
  • #14 kirjoittanut Mautoilija 16 Apr 2025
  • Yleensä jääkaappi on kiinnitetty kaapistoon lähellä jääkaapin ovea olevilla sivuseinän ruuveilla. Ruuveille löytyy peitelevyt.
  • #15 kirjoittanut vaanari61 16 Apr 2025
  • Yleensä kiinnitys on jääkaapin sivuseinistä, muovitulpat on ruuvinkantojen peittona.
Sivuja:
Toiminto