Tekniikkakeskustelut > Retkeilyautot

Fiat Ducato robottivaihteisto

<< < (2/3) > >>

Mautoilija:
Kannattaa pitää käsijarru kunnossa. Jos kuitenkin epäilyttää, ohjaus kannattaa kääntää sivulle. Ei ainakaan pitkälle valu. Kadunvarsiparkin reunakiveystä voi käyttää hyödyksi.

megaman:
Onko tästä apua:

"Fiat Ducaton automaattivaihteist ot, erityisesti AMT-järjestelmät (automated manual transmission), toimivat hieman eri tavalla kuin perinteiset automaattivaihteist ot. Pysäköinti näillä järjestelmillä tapahtuu näin:

1. Vaihteisto N-asentoon:

Ennen auton sammuttamista kytke vaihteisto N-asentoon (neutraali). Tämä irrottaa moottorin voimansiirrosta.


2. Seisontajarru päälle:

Vedä käsijarru (seisontajarru) tiukasti päälle. Tämä on ensisijainen tapa estää auton liikkuminen pysäköinnin aikana, koska AMT-vaihteistossa ei ole erillistä "P"-asentoa.


3. Lisäturva rinteen ollessa kyseessä:

Jos pysäköit rinteeseen, voit jättää vaihteen manuaaliseen tilaan (M) ja valita pienen vaihteen, kuten 1, tai laittaa vaihteen "peruutusvaihteelle" varmistaaksesi lisäpidon."

Kames:

--- Lainaus käyttäjältä: megaman -  8.02.2025     kello on 17:43 ---Onko tästä apua:

--- Lainaus päättyy ---

No tätä juuri hain  Thumb Kiitokset! Eli tarvittaessa tosiaan 1 tai pakki päälle.

Mistä tämä ohje muuten löytyi?

Aakku:
Tässä vielä videolla ohje pysäköintiin...

Lyhyesti, alamäessä pakki päälle ja ylämäessä ykkönen.
https://www.youtube.com/live/45aMyAO6hKU

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: Kames -  8.02.2025     kello on 17:16 ---Tarkoitatko R?

--- Lainaus päättyy ---
No sitähän voi nimittää vaikka PAKKI vaihteeksi

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View