Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä
Varo nollavikaa!
Masa matkailija:
Niin ja se kaivurin kauha ottaa ensin suojavaippaan joka on maadoitettu katujakokaapilla. Sitten vasta vaiheeseen, jolloin paukut lentää. Suojavaippa on verkkomainen ehjä putki jokapuolella, sama mistä suunnasta vaurio tulee ja miten.
0yxxy0:
--- Lainaus käyttäjältä: Masa matkailija - 4.02.2025 kello on 18:34 ---Niin ja se kaivurin kauha ottaa ensin suojavaippaan joka on maadoitettu katujakokaapilla. Sitten vasta vaiheeseen, jolloin paukut lentää. Suojavaippa on verkkomainen ehjä putki jokapuolella, sama mistä suunnasta vaurio tulee ja miten.
--- Lainaus päättyy ---
Ei päde enään tänäpäivänä kun kuparinhinta kohonnut (tai sitten varkaat vievät joita ei välttämättä edes sähkö haittaa), nykyisin käytetään hyvin paljon AXMK kaapelia esim https://www.finnparttia.fi/AXMK-4x25 eri vahvuisina. Etuna on hinta ja paino suhteessa kupari kaapeliin tai kupari+alumiini. Sinne kun vesi pääsee sisälle niin harmaata töhnää putken sisässä joka ei johda sähköä, oli sen reijän tehnyt mikä/kuka tahansa.
Ossi66:
--- Off-Topic: ---Kun ilma menee pakkaselle, meillä taatusti siirtyy virtaa kaapelissa, niin silloin routa ei vissiin pääse haittaamaan ;D
Mutta vakavasti sanottuna, jos puu kaatuu ilmajohdolle ja korjaaja kytkee vaiheen nollaan, se ei ole nollavika - se on kytkentävika.
Nollavika on silloin kun nolla on poikki ja 230V laitteissa on silloin satunnainen < 400V jännite riippuen siitä millaisia laitteita on kytkettynä virtapiirissä eri vaiheissa ja
ilmeisesti pienempitehoiset ottaa siitä herkästi nokkiinsa.
reissu:
Huono kiinteistön oma maadoitus ja yhdessä pistotasiassa se 2kW sähköpatteri, niin seuraavassa pistorasiassa (eri vaihe) voi olla liki 380V.
Onhan niitä tarinoita, kun suihkussa jalkapohjia kihelmöi. Puutetta syöttävän sähkölinjan ja kiinteistön maadoituksissa.
Karabiilisti:
Exex asunnossa oli tuollaista vikaa että suihkussa kun koski hanaa niin sormenpäätä ikävästi pisteli....
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta