Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka

TV pitäs ostaa

<< < (9/11) > >>

Tietis:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 29.10.2024     kello on 12:58 ---Miksi sen pitää olla mustaa...?

Käsittääkseni musta ei ole edes väri. Vein automaalarille retkipakuni ja väitin sen olevan musta. Eihän se ollut lähimainkaan musta. Maalari väitti, ettei yksikään auto ole musta, koska musta ei näytä mustalta. Meni kyllä mulla yli ymmärryksen, mutta niin on mennyt moni muukin asia. :)

--- Lainaus päättyy ---
Joo, musta ei ole väri, koska musta ei heijasta juuri mitään valoa eli sillä ei ole aallonpituutta spektrissä. Se on vain musta, muttei väri. OIkeastaan se on värin puute. "OIkeat värit" on kukin jollain tietyllä aallonpituudella säteilevää valoa, mutta musta on enemmäkin valon puute. Tästä johtuen taustavalaistu pikseli telkkarissa ei voi koskaan olla täysin musta, koska se säteilee aina ainakin vähän valoa, eli se on harmaa. Aivot voi kyllä tulkita sen jotakuinkin mustaksi. OLEDissa ei ole taustavaloa, vaan itse itsensä valaisevia pikseleitä. Ja sitten kun se pikseli sammutetaan, niin siinä kohtaa on täysin musta kohta, ei tule valoa ollenkaan koska se valo on sammuksissa.

Keinoäly kertoo mustan merkityksestä tv-kuvalle näin:

--- Lainaus ---Mustan hyvä toisto on erittäin tärkeää televisiokuvan laadun kannalta. Tässä muutamia syitä miksi:

1. Kontrasti: Hyvä mustan toisto parantaa kontrastia, mikä tekee kuvasta elävämmän ja yksityiskohtaisemma n. Syvät mustat sävyt auttavat erottamaan kirkkaat kohdat paremmin, mikä tekee kuvasta dynaamisemman.
2. Värien tarkkuus: Kun musta toistuu oikein, muut värit näyttävät luonnollisemmilta ja tarkemmilta. Tämä johtuu siitä, että mustan toiston parantuessa myös värien sävyt ja vivahteet tulevat esiin selkeämmin
3. Yksityiskohdat varjoissa: Hyvä mustan toisto mahdollistaa tummien alueiden yksityiskohtien näkymisen. Tämä on erityisen tärkeää elokuvissa ja TV-sarjoissa, joissa usein käytetään paljon varjoja ja tummia kohtauksia
4. Katselukokemus: Kokonaisvaltainen katselukokemus paranee, kun musta toistuu oikein. Tämä tekee katselusta miellyttävämpää ja vähemmän rasittavaa silmille

--- Lainaus päättyy ---

Mutta kuten sanoin, mustan ja tumman harmaan erinomaisuudesta ja eroista voidaan vääntää loputtomiin. Fysikaalisesti mikään, mikä hohtaa valoa ei ole täysin musta. Mutta miten itse kukin sitten hyvin tumman harmaan kokee ja aistii, se on yksilöllistä ja harmaan voi ihan hyvin kokea mustana. Eikä se ole väärin.

Vein nyt tämän mustakeskustelun jo niin kauas alkuperäisestä aiheesta, että lopetan tämän turhan viisastelun tähän.

Alan:
^

Kovin mielenkiintoista on ollut kertomasti OLED-televisioista. Eiköhän niiden hinnat halpene siihen mennessä kun tuosta vanhasta aika jättää. Toimisi vielä muutaman vuoden.

mike:
Mites sitten tuo valkoinen? Siinäkin on monta väri variota mukana! Mikä toistaa parhaiten? Onko sama mikä toistaa mustaa?

Toisaalta onko sillä nyt tavan katsojalle mitään suurempaa merkitystä?

AkiVee:
vaimo kahtoo keskiverto 65" LG telkkua, perushyvä 120Hz, makkarissa halvempi LG saman kokonen.. ja telkkuhuoneessani 65" LG OLED

näissä malleissa (perushyvä, keskihyvä, hyvä) huomaa eron sovellusten käytön nopeudessa, halvempi = hitaampi. Samoin isoin ero on jos perus tv-kanavia kahtoo niin paremmat skaalaa kparemmin huonoa tv-lähetyslaatua, isot isot erot tässä halvan ja Oledin välillä

Oled voi olla hifistelyä monen osalta, ja hyvin jaksaa kyllä kahtoa telkkua 800€ normi Qled telkusta tai mikä tuo olikaan.

Mutta jos kahtoisin vain DVB-T2 kanavia perus-LG:llä niin kyllä ottas pattiin, en tiiä olisko sama kaapeli-tv tai muissa kehnoissa kuvalähteissä?  Melko kehno laatu ja skaalaus.
Kaikki nuo kolme telkkuversioo tekee hienoo kuvaa kun FULLHD/4K - striimikanavia kahtoo. monet telkut on tehty enempi 4K - striimilaadulle ja harava-antenni lähetykset heikolla resoluutiolla ei tule näyttään kovin mahtavilta, tai edes kelvollisilta

ehkä pohtisin tuota mistä kanavia kahtoo ja millä laadulla ne tulevat. Hyvät telkut osaa näyttää nuo huonot resot parempana kuin halvemmat mallit.

näin omien kokemuksien mukaan...   mä olen katsonut viimeisen viisi vuotta vain striimipalveluita(ne kaikki palvelut) niin en kyllä OLED telkuista vaihda mihinkään. Oledit ehkä ei sovellu jos telkkua kahtoo vaan kirkkaassa auringonvalossa, ne kun tumman sävyn osalta hämärämpiä.. hämärät lefat on aidosti "hämärämpiä" :D 


ohikulkija:

--- Lainaus käyttäjältä: mike - 29.10.2024     kello on 19:33 ---Mites sitten tuo valkoinen? Siinäkin on monta väri variota mukana! Mikä toistaa parhaiten? Onko sama mikä toistaa mustaa?

Toisaalta onko sillä nyt tavan katsojalle mitään suurempaa merkitystä?

--- Lainaus päättyy ---
No eipä sillä ole. Itseasiassa voisin jopa lyödä vetoa että jos laitetaan saman hintaluokan OLED ja Samsungin ÖLED vierekkäin niin ylivoimainen enemmistö tavan töllöttelijöistä ei erottaisi OLEDIA ÖLEDISTÄ kuin korkeintaan kädestä pitäen opastamalla(tai valmistajan logosta, jos sittenkään. Toki jos vertaa OLEDia johonkin vanhaan ja/tai paljon halvempaan leditelkkariin niin ero on selvä. Eri asia sitten että onko tuollainen vertailu kovin mielekäs, vaikka sellaiseen on tietysti helppo sortua kun OLEDista ei oikein niit vastaaviaä halpiksia ole eikä ero vanhan ja uuden OLEDin välilläkään ole kuvan laadun osalta läheskään yhtä suuri.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View