Tekniikkakeskustelut > Kaasulaitteet
kierreventtiilistä painoventtiiliin?
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: Yrjö - 13.10.2024 kello on 08:39 --- Näin "aina"painoventtiilipullo a käyttäneenä en oo havainnut ongelmia. Josko säädin irtoaisi ajossa, ei se suuri ongelma olisi, jääkaappi lämpiäisi ja koppi kylmenisi?
--- Lainaus päättyy ---
Mulla oli 2 kg pullossa painoventtiili...
Siinä painoventtiilin nupissa oli lukitusasento. Venttiiliä ei saanut perinteisesti irti pullosta, ellei tätä "varmistinta" ottanut pois päältä.
HiTec:
Tiedä nyt määräyksistä, mutta onhan tuo näpsämpi tuolla kaasupullokotelossa tuon lyhkäsen kaasuletkun nysän kanssa äheltää 11kg teräspullon kierreventtiilin kanssa kuin yrittää siihen painoventtiiliin saada yläpuolelta jollain ihme vänkäämisellä riittävästi painoa, jotta venttiili lukittuu pulloon asianmukaisesti, tuo kotelon luukkukaan kun ei asiaa todellakaan helpota. Sivuventtiilisen kanssa istut vaikka aisalla, asettelet sen liittimen paikalleen ja kierrät kiinni, done!
Näin voisi kyllä nopsasti olettaa että tuo kierreventtiili olisi myös varmemmin kiinni siinä pullossa kuten kuuluukin ja ennen kaikkea se myös pysyy siinä kiinni ajossakin. Painoventtiilin vuotoakaan kun en pitäisi mitenkään mahdottomana jos se ei ole tasan täsmälleen paikallaan ja tuon "lähes paikallaan" todennäköisyys kun kasvaa varsin nopeasti jos sen paikalleen asentaminen on yhtään hankalampaa, voimaa vaativaa tms.
tsahkali:
Eilen sitten kävi niin, että myytiin eioota!
Parin km päästä löytyi, pari € kalliimmalla.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta