Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Auto talviasumiseen

<< < (8/9) > >>

miksu88:
Hyvää tietoa täältä saa, ja kyllä monet isojen/kalliiden autojen pointit pätee halvempaankin päähän.

Hesus:

--- Lainaus käyttäjältä: miksu88 -  3.10.2024     kello on 22:16 ---Hyvää tietoa täältä saa, ja kyllä monet isojen/kalliiden autojen pointit pätee halvempaankin päähän.

--- Lainaus päättyy ---

Pätee.

Niistä vaan joutuu tinkii.

Alan:
Jos tinkii kulkineen iästä on mahdollista hankkia kunnollinen. Tein sillä tavalla. Täältä orgista opit, sovellettuna omiin kokemuksiin.

Tämän bussin hinnalla olisi saanut uuden perusauton, jopa halvimman integroidun. Neljän vuoden jälkeen tuntuu siltä, että kannatti hankkia auto, jossa on kaikki orgin tolkun auto-kliseet. Lisäksi kuskin ovi. Hydrauliset tukijalat puuttuu, mutten sellaisiin lähes kymppitonnia sijoita. Parempi, jos ensimmäinen omistaja on maksanut kalliit lisävarusteet.

Se on vaan hyvä muistaa, että kulkine on harvalle valmis kaupasta ostettuna ja sen ylläpito vaatii puuhastelutaitoja. Niitä voi myös oppia. Ei tartte olla caravanpuolen asentaja.

K.E.V:
Jep, minunkin kuljin maksoi paljon, mutta sitä ei pahemmin ole tarvinnut varustaa. Paneelin ja Invertterin laitoin. Nyt 100.000km kolmeen ja puoleen vuoteen tullut.

armas ujomieli:
Minä kanssa talvella hiukkasen liikun maksaa mitä maksaa ;) :D
https://www.nettikaravaani.com/carthago/m/1644369
Tuossapa olisi Miksulle hyvä kärry jos budjettia ylös hilaisi..

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View