Tekniikkakeskustelut > Truma
Truman kannen irroitus
Satsa:
Mies on avaamassa Truman pannua, ku pitäs puhaltimen laakeria voidellaa/vaihtaa, niin törmäs heti sellaiseen ongelmaan ettei kansi mahdu tuleen pois paikaltaan. Kannessa n. sentin mittaiset pultit ja seinän alla puolen sentin rako. Ks. Kuva. Onko jollain kikka 16 tähän?
Karabiilisti:
Mitäs jos kiertää pultit auki ja nostaa ne ylös ja vetää kannen sivuun? Mahtuiskos?
Satsa:
Nehän on valitettavasti kiinteästi siinä pannussa, mutterit on jo irrotettu, kuten kuvasta näkyy. Ja kannen pitäisi nousta n. reilun sentin, että kansi tulisi pois, mutta seinän rako on n. puoli senttiä.
mjo33400:
Älä ota kantta pois vaan irroita niiden kahden tulpan alla olevat ristipääruuvit. Vedä puhallinnokka ulos ( joudut ehkä vähän kampeamaan ) ja nostat puhallinnokan pois, muista irroittaa liitin puhaltimesta. Vaihda moottori suoraan kompin moottoriin, toi rasvaaminen ja puhdistaminen tuo sinulle ehkä kuukauden ilon. Sinulle tulee haasteita piirilevyn kanssa jos teet muutoksen kun se on siellä takanurkassa oikealla. Toinen kotelo on sähköohjaus piirilevy kun toi lämmitin näyttää olevan EH-mallia.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 23.04.2024 kello on 14:29 ---Älä ota kantta pois vaan irroita niiden kahden tulpan alla olevat ristipääruuvit.
--- Lainaus päättyy ---
Siellä on vähän vällyä edessä mutta meisseli siitä läpi, niin kyllä ne ruuvit sieltä löytyy.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta