Tekniikkakeskustelut > Ilmastointi
Kattoilmastoinnin asennuspaikka
rantaesa:
En tiedä mutta pirun jäykkä on korin rakenne ei nitise eikä elä ajaessa , yhtään ruuvia ei ole kalusteista tarvinnut korin elämisen takia kiristää , eikä aamuauringon nousu aiheuta korin paukahtelua niinkuin edellisessä rimarakenteisessa teki , oli ihan kuin ampumaradan vierestä olis heränny
Alan:
Minulla on laite heti pitkittäisten sänkyjen etupuolella enemmän auton takaosassa, eli noin 2 metriä peräseinästä, vaatekaapin edessä. Tehdasasenteinen.
B-Hymer siis.
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 2.04.2024 kello on 14:38 ---no tietty jos on vaneria katossa tai peltilevyä niin siitä ei valo paista läpi, mutta noista nykyaikaisista kennolevyistä suattaapi näkyä kirkkaampia ja tummempia kohtia.
Eikö hymerissä ole vanerien välissä mitään tukirankoja? Näkyi läpi tai ei niin ei niitä kantsis katkoa...
--- Lainaus päättyy ---
Ei edelleenkään ole. Ja juuri siksi minulla on toinen Hymer menossa. Mutuilun sijasta voisit joskus ihan itse etsiä tietoa. Tuossa valmiina: https://www.hymer.com/fi/fi/teknologia-innovaatiot/pual
mhe15:
Tuollainen samanlainen Webaston ilmastointilaite ollut Detskun vaunun katossa pari vuotta. Asennettu kattoluukun tilalle. Ei ole mitään painumisia tapahtunut. Olen kävellyt sen ohi kolmelta eri puolelta useita kertoja katolla. En tiedä yhtään onko vaunuissa ja autoissa erilaiset kattorakenteet, mutta arvaisin että samantyyppiset on. Tuohon asennusaukon (entisen pienen kattoluukun) kohdalle osuu toisella seinällä hyllykkö. Toisella seinällä on lähellä koko vaunun korkuinen kaapirakenne, mutta ei aivan täsmälleen tuon aukon kohdalla kuitenkaan.
Jos siellä katolla kestää olla 30cm märkää lunta kauttaaltaan, kai siellä kestää olla ilmastointilaitekin . Kunhan sitten talvella pitää sen lumen määrän kymmenen senttiä vähempänä ainakin sen ilmastointilaitteen lähellä. ;D
rantaesa:
Käytätkö talvella siinä webaston päällä suojapussia , onko sellainen välttämätön ?
mhe15:
--- Lainaus käyttäjältä: rantaesa - 4.04.2024 kello on 00:10 ---Käytätkö talvella siinä webaston päällä suojapussia , onko sellainen välttämätön ?
--- Lainaus päättyy ---
Käytän. En tiedä onko välttämätön, mutta olen pitänyt Webastolle tehtyä suojapussia siinä. Taisin tilata suojapussin Jyväs-Caravanilta. En ole varma, saatoin tilata sen muualtakin. Ajellaan talvellakin vaunun kanssa jonkin verran laskettelukeskuksii n Lapissa, joten en halua lumi-loska-kakkaa sinne sisälle. Kuvittelen ainakin pääseväni vähemmällä puhdistamisella pussin kanssa. Varmaan auttaa myös UV-säteilyn haurastuttavan vaikutuksen vähentämiseen. Mutta tämä siis luulo, ei varma fakta.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta