Tekniikkakeskustelut > Lämmitys ja ilmastointi
saako käyttää polttoöljyä Webastossa
vaanari61:
Alla olevassa linkissä käy ilmi mitä sanktioita löpöllä ajamisesta koituu ja millaisilla ajoneuvoilla löpöllä ajo on sallittua, muutoin asia ei määräänsä enempää aloitukseen liity . . .
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/27c2c481-30dd-4196-a831-cf19b6339b1e?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR2kn6l2byCzlNnQ3MTlvaC6Ype7HcxcsTT5y1x81BuEBDwj9XrBsjrodMI#Echobox=1708211658
svc:
--- Lainaus käyttäjältä: Masa matkailija - 17.02.2024 kello on 11:32 ---No tuo on mulle uusi tieto. Onko tuo väriaine vaikka keltaiseksi kutsutaan, punaista. Ainakin eilen kun otin polttoöljyä vaunun lämmittimeen niin punaista oli, st1.
--- Lainaus päättyy ---
Solvent yellow 124 on näköjään sekin jo vanha tieto, sillä polttoöljyn uusi Euromarker merkkausaine on tämän vuoden tammikuusta alkaen nimeltään Accutrace. Accutrace on väritöntä, mutta sitä ei voi "pestä" pois kemiallisesti. Tämän lisäksi polttoöljy värjätään erikseen punaiseksi.
Punaisen väriaineiden nimitykset ja määrät löytyvät näköjään ihan lakikirjasta: "Valtioneuvoston asetus nestemäisten polttoaineiden valmisteverosta". On sen verran raskasta tekstiä, että en kopioi sitä tähän. :o
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta