Tekniikkakeskustelut > Kaasulaitteet
Truma combi 4 ei jää päälle
(1/1)
Veli-Pekka Leppänen:
Truma combi 4:ssa on seuraavanlainen ongelma. Sytytyshetkellä se humahtaa muutaman kerran ja sammuu sen jälkeen. Piirikortilla antaa pplp llpp. Eli viittaa kaasun saantiin. Nyt on putsattu koko laite. Vaihdettu piirikortti ja paineensäädin. Ei vaikutusta. Pakoputki on auki. Kaasuahan tuo värkki ei ilmeisesti saa tarpeeksi. Molemmat magneettiventtiilit toimii, mutta sytytyshetkellä ei avaa kun toisen, tämäkin hieman mietityttää. Pitäisikö sen avata molemmat sytytyshetkellä, että saisi tarpeeksi kaasua. Humahdushetkellä vilkauttaa piirikortilla olevaa punaista lediä myös. Millään ei anna luonto periks viedä huoltoon 😁
dereke:
Youtuben ihmeellisessä maailmassa tuli otsikkoon liittyvä video vastaan, jossa oli ongelmia Truma 4:n lämmityksen päällä pysymisessä. Suurin osa Truma-huoltopaikoista ohjeisti korjaukseksi vaihtamaan lämmittimeen uuden piirikortin. Sitten yhdessä huoltopaikassa (Suomen Caravanpalvelut https://www.caravanpalvelut.fi ) löytyi Truman oma diagnostiikkalaite, jolla tyhjennettiin yli 1000(!) rivin mittainen virheloki ja sen jälkeen ajettiin testiohjelma lämmittimelle -> vikailmoitus poistui ja lämmitin alkoi toimimaan normaalisti. Kuulemma uusi piirikortti olisi maksanut luokkaa 400 eur, joten veikkaan että diagnostiikkatyökal un päässä käyttö maksoi alle puolet?
Video: https://youtu.be/CFiC6LbHxWQ
reissu:
--- Lainaus käyttäjältä: dereke - 1.11.2025 kello on 16:53 ---Youtuben ihmeellisessä maailmassa tuli otsikkoon liittyvä video vastaan, jossa oli ongelmia Truma 4:n lämmityksen päällä pysymisessä. Suurin osa Truma-huoltopaikoista ohjeisti korjaukseksi vaihtamaan lämmittimeen uuden piirikortin. Sitten yhdessä huoltopaikassa (Suomen Caravanpalvelut https://www.caravanpalvelut.fi ) löytyi Truman oma diagnostiikkalaite, jolla tyhjennettiin yli 1000(!) rivin mittainen virheloki ja sen jälkeen ajettiin testiohjelma lämmittimelle -> vikailmoitus poistui ja lämmitin alkoi toimimaan normaalisti. Kuulemma uusi piirikortti olisi maksanut luokkaa 400 eur, joten veikkaan että diagnostiikkatyökal un päässä käyttö maksoi alle puolet?
Video: https://youtu.be/CFiC6LbHxWQ
--- Lainaus päättyy ---
Kirjoitit hyvän tiivistelmän aiheesta.
Eihän tuollaisia puolen tunnin jorinoita jaksa katsoa kuin jenkit. Onko niissä parempi rahallinen tuotto, kuin tiivistetyissä asiaa puhuvissa?
mjo33400:
Vaihda kiertoilmapuhallin. Toimiiko vedenlämmitys asennossa?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
Siirry pois tekstitilasta