Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka
Ilmankuivain autotalliin
aakoo:
Ilmankuivain on hyvä aparaatti. Pelkkä tallin lämmittäminen ei kosteutta poista vaan joko se kosteus viedään pois joko ilmanvaihdolla tai sitten kuivaimella.
Suorasähköllä lämmitettäessä ilmankuivain pyörii ikäänkuin ilmaiseksi, tuottaahan se talliin lämpöä ottamansa sähkön verran.
Kun itselle iski nuukuus enkä raaskinut lämmittää tallia tarpeeksi sain kokemusperäistä tietoa että halvat kuivaimet jäätyy umpeen kun lämpötila laskee 5c tuntumaan
Karabiilisti:
tallissa tulee pidettyä siinä 7-10 asteen paikkeilla joten voi olla tietty jäätymisvaara lähellä kompura kuivaimella...ellei sitten se 400w muut lämmöksi siten että rupiaa talli lämpenemään.
Vanhemmilla on autotallin lämmityksen hoitanut viimeset 50 vuotta kylmähuoneen kompressori potkureineen....pit änyt aina tallin plussalla....siis tavallaan kulmahuoneen hukkaenergialla
mutta tuo pitäis toimia myös pakkasella...
https://fi.trotec.com/shop/adsorptiokuivain-ttr-50-e.html
Karabiilisti:
no nyt on kompurakoivain hurissut tallissa viikonlopun, tallin ikkunat lakkas huurtumasta Thumb
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 3.12.2023 kello on 13:19 ---no nyt on kompurakoivain hurissut tallissa viikonlopun, tallin ikkunat lakkas huurtumasta Thumb
--- Lainaus päättyy ---
Laita sinne kosteusmittari, niin näet kuinka tehokas se on...
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 28.11.2023 kello on 08:58 ---Ajatuksena ei ole laitteella autoa sulatella ja kuivattaa vaan pitää tilaa kuivempana kun ulkoa tullut auto tulee yöksi lämpimään talliin.
Lumet ja irtovesi poistetaan ennen auton tuloa talliin.
--- Lainaus päättyy ---
Kuinkahan sekin onnistuu?
'Parempana' se auto säilyisi kun pitäisit ulkona, kun ilmeisesti sillä kokoajan ajat.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta