Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Ducato Multijet 2,3 ohjelmointi

<< < (3/3)

ajuri:

--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 30.10.2023     kello on 12:21 ---Uskaltaako noita vielä joku tehdä?
Sanktiot kasvamassa koviksi jos jääpi kiinni....sekä firmalle että autoilijalle...

--- Lainaus päättyy ---
Ja Höpö.Höpö Esson baarin juttuja.

Karabiilisti:
Onko Eduskunnassa Esson baari?  Sale ja Timppa on tän allekirjoittaneet.. ..

1.6.2024 alkaen....

Liikennevirhemaksu voidaan määrätä sen maksettavaksi, joka on liikenteessä kuljettamisen aikaan sellaisen ajoneuvon omistaja tai pysyvä haltija, jota on tahallaan tai huolimattomuudesta muutettu päästömanipulaatiol la siten, että se rikkoo 7 a §:n 4 momentissa säädettyä kieltoa.

Jos 2 momentissa tarkoitettu liikennevirhemaksu määrätään luonnolliselle henkilölle, se on suuruudeltaan:

1)?300 euroa, jos ajoneuvon kokonaismassa on korkeintaan 500 kilogrammaa;

2) 1 000 euroa, jos ajoneuvon kokonaismassa on yli 500 kilogrammaa mutta korkeintaan 3 500 kilogrammaa;

3)?3 000 euroa, jos ajoneuvon kokonaismassa on yli 3 500 kilogrammaa.

Jos 2 momentissa tarkoitettu liikennevirhemaksu määrätään oikeushenkilölle, se on suuruudeltaan:

1)?10 000 euroa, jos ajoneuvon kokonaismassa on korkeintaan 500 kilogrammaa;

2)?20 000 euroa, jos ajoneuvon kokonaismassa on yli 500 kilogrammaa mutta korkeintaan 3 500 kilogrammaa;

3)?30 000 euroa, jos ajoneuvon kokonaismassa on yli 3 500 kilogrammaa.



Eli normi autoilija selviää tonnin sakolla ja laitteiden palauttamisella orggis kuosiin.
Ja liikkeenharjoittaja joka tehnyt muutoksen saa sitten 20 000euroa sakkoa.... se on jo aika kova...mutta voi tietty laskuttaa 1000-5000euroa palautuksesta ennalleen... ;)

ajuri:

--- Lainaus käyttäjältä: jak900 -  2.11.2023     kello on 00:16 ---Itse teen myös ohjelmointeja, egr ja dpf poistoja en enään, muutenkaan niitä turha poistella, ne korjataan jos lakkaavat toimimasta. Laitteet on jo olemassa millä nuo näkee ovatko käytössä ja niitä on sitten mukava jälkikäteen taas ottaa käyttöön  ;D

--- Lainaus päättyy ---
Eiköhän kuitenkin voi muuttaa/ohjelmoida pelkkää egua. Juuri niin kuin teetkin. Egr, hiukkassuodatin ja Adblueen ei tee muutoksia. Voima ja vääntöhän riittää. Thumb

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View