Tekniikkakeskustelut > Alde
Nesteiden vaihto lämmitysjärjestelmään
dereke:
Itsellä olisi projektina seuraavaksi selvitellä, minne kaikki jäähdytysnesteet on vuoden aikana kadonneet. Alde Compact 3010 potilaana.
Vuosi sitten ekaa kertaa autoa yön yli lämmittäessä aamulla oli lattiamatolle asti valunut nestettä. En tuota vuotoa silloin hoksannut, vaan vasta myöhemmin kun rupesin ihmettelemään että mitäs ainetta tuohon matolle on mennyt kun näyttää edelleen märältä. Siinä vaiheessa nesteet oli paisuntasäiliössä vielä min-rajan yläpuolella.
Myös ihmetyttää, miten nestettä on nähtävästi vuotanut paisuntasäiliön alapuolelta, ks. kuva:
Lisäys: taitaapa vaan olla nesteen lisäyksessä roiskunutta nuo kuivuneet jäämät...
No, täytyy käydä ostamassa lisää nestettä ja tutustua asiaan. Kesällä pärjätään sähkön ja pienen öljypatterin lämmölläkin.
Ajattelin jatkossa testailla alla olevaa tapaa, ellei arvon raadilla ole painokkaita vastaväitteitä ko. menetelmästä?
https://youtu.be/N7QA8Yutru0?feature=shared
mjo33400:
Voisiko olla hukkaputki ( putket ) tukossa ja vuotsnut sen takia korkista yli.
dereke:
Mahdollista tuokin, pitää tarkistaa.
Nestettä oli hukkaantunut jonnekin sen paisuntasäiliön verran, eli kun aloin lisäämään niin olisikohan mennyt litran verran. Nyt saa taas antaa piiskaa, nesteseoksena käytin vihreää glykolia ja akkuvettä n. 50:50 suhteessa.
Kiertovesipumppu ei asunnon kiertovedelle tunnu toimivan, siinä on katkaisin mutta on/off kliksuttelu ei vaikuttanut mihinkään. Paneelista oli laitettu pyynniksi 30 astetta ja sähköt 2 kW:n teholle, on nyt 230 V roikan päässä auto. Neste kyllä kuumenee Alden päässä, mutta ei lähde kiertoon. Puristelin putkia, mm. kiertovesipumpun kohdalta ja paisuntasäiliössä neste liikkui.. eli tuskin on ainakaan isosti ilmaa, mikä estäisi pumpun toiminnan?
Ja todellakin olen aivan ummikko tämän laitteen kanssa.. on työmaata taas opetella uutta. Mutta sehän tässä.niin hienoa onkin, ehkä :laugh:
Lisäys:
no nyt kun leuka rinnassa kävelin autolle, niin Alden viereltä kuului vesipumpun ääni. Ja tupakin selvästi lämmennyt. Nyt pitää sitten kait vaan silmä kovana seurata, onko vuotoja vai olisiko tuo em. ylivuotoletku tukkeentunut.
Lisäys nro 2: katkaisin säätää vesipumpun tehoa, 0 on hidas ja 1 on nopea. Mysteerit alkavat selvitä yksi kerrallaan...
Lisäys 3: vesipumppu ei lähtenyt alkuun päälle, koska olin valinnut paneelista vesihanan kuvakkeen on-asentoon. Nyt oli mennyt itsekseen offille, ja kun vaihdoin takaisin on-asentoon niin vesipumppu pysähtyi. Ilmeisesti toimii kuten suunniteltu? Pitää kaivella tuolle paneelille ohjeet ja opetella lisää.
Ossi66:
Tuolta saa ladattua käyttöohjeita 😉
https://www.vieskancaravanhuolto.fi/kayttoohjeet/
dereke:
Kiitos, tuollahan ne on.
Jospa näitä Alden youtube-opasteitakin olisi vielä suomeksi, onneksi näissä ihan suht ymmärrettävää lontoonmurretta käytetty niin ymmärtää:
https://youtu.be/GfmNspMEu0k?feature=shared
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta