Tekniikkakeskustelut > Alde

Nesteiden vaihto lämmitysjärjestelmään

<< < (7/20) > >>

ttkar:

--- Lainaus käyttäjältä: Hauho -  5.10.2023     kello on 16:27 ---En käyttänyt.  Varmaan täyttyy kerrallakin jos tiivis korkki paisunnassa, työntäähän neste ilman edellään ylivuotoputkesta.

--- Lainaus päättyy ---
Minulla on 12 v pumppu säiliössä...en tiedä kuinka tiivis tuo korkki on.....
niin sinä pumppasit paisuntasäiliön täyteen ja ilmeisesti sitten jollain vempeleellä imaisit ylimääräiset nesteet pois paisuntasäiliöstä.. .

Yrjö:

--- Lainaus käyttäjältä: jamseil -  4.10.2023     kello on 23:14 ---Voi sinne alhaalta täytettäessäkin jäädä ilmataskuja jos putkistossa ei ole koko matkaa laskua tyhjennyspisteeseen ja täytön virtaus on pieni.
Ehkä vähän turhaa kikkailua ja teorisointia tämä ketju.

--- Lainaus päättyy ---
  Tämän voi käytännössä kokeilla.
  Pistää lattialle kiepillä ollutta kirkasta muoviletkua. Se yleensä jää osittain irti lattiasta, liruttelee kannusta sinne vettä, todennäköisesti korkeammalla lattiasta oleviin kohtiin  jää ilmakupla?


--- Lainaus käyttäjältä: jamseil - 25.09.2023     kello on 19:13 ---Itse laitoin kastelu uppopumpulla ämpäristä pannulta lähtevään patterilinjaan. Tuon kun jättää pyörimään vartiksi, niin ei varmasti jää ilmaa. Primus pannu on ulkona kaasupullo kotelossa, niin roiskeilla ei niin suurta merkitystä.
--- Lainaus päättyy ---
   Tämän voi käytännössä kokeilla.
  Pistää lattialle kiepillä ollutta kirkasta muoviletkua. Se yleensä jää osittain irti lattiasta,  päästää hanasta vesijohtopaineella muutaman minuutin vettä, suljetaan letkun pää, jos hanan sulkee menee takaimuventtiilistä ilmaa alkupäähän.
  Tämän olen kokeillut aurinkokerääjän putkiston täytössä tokalla kerralla, riitti kun varmistin katolla kerran ilmausruuvit.
   Eka kerran täytin "ryki pumpulla" alhaalta, monta reissua jouduin katolle tekemään, koska koska putkissa on paljon ylä ja alamäkiä.
   Jos joudun vaunun nesteet tyhjentämään, käytän tätä menetelmää. Vaihdossa sivulla 1 kertomaani menetelmää.
   Tämän menetelmän haittapuoli on, täytyy ämpärissä olla nestettä reilusti, jotta pumppu ei ime ilmaa. Mutta oooppelissa käytän samaa, ei se haaskoon mee.
  Maalämpö putkien täytössä myös käytetään tätä menetelmää. Pojallakin kaivosta tulevat tulevat putket reilusti korkeammalla, kun kellarissa oleva maalämpöpumppu. Ihmettelin kun kaivossa ei ollut ilmausruuveja, reilusti alle puolessa tunnissa ilmaantui.  Tämän yleensä tekee ammattilaiset.

Hauho:

--- Lainaus käyttäjältä: ttkar -  5.10.2023     kello on 18:33 ---Minulla on 12 v pumppu säiliössä...en tiedä kuinka tiivis tuo korkki on.....
niin sinä pumppasit paisuntasäiliön täyteen ja ilmeisesti sitten jollain vempeleellä imaisit ylimääräiset nesteet pois paisuntasäiliöstä.. .

--- Lainaus päättyy ---

Minulla oli putkistossa/päisuntasäiliössä ylivuotoputki vakiona joka tuli lattian läpi pihalle.  Siksi kun huolehti että paisuntasäiliön kansi ei vuoda voi järkevän paineen luoda lämmitysjärjestelmä än.
Jos sellaista ei ole herää kysymys mitä tapahtuu jos täyttää järjestelmän piripintaan ja laittaa lämmityksen päälle?  Minulla ainakin kylmän ja kuuman järjestelmän korkeusero näkyy selvästi paisuntasäiliössä.  Jos nesteellä ei tilavuutta laajentua kyseessä on painekattila.
Muuten: Mihin säiliöön pumpun laitoit?   Minulla pumppu oli pesuvadissa, tyhjennyspropun alapuolella.

ttkar:

--- Lainaus käyttäjältä: Hauho -  6.10.2023     kello on 10:38 ---Minulla oli putkistossa/päisuntasäiliössä ylivuotoputki vakiona joka tuli lattian läpi pihalle.  Siksi kun huolehti että paisuntasäiliön kansi ei vuoda voi järkevän paineen luoda lämmitysjärjestelmä än.
Jos sellaista ei ole herää kysymys mitä tapahtuu jos täyttää järjestelmän piripintaan ja laittaa lämmityksen päälle?  Minulla ainakin kylmän ja kuuman järjestelmän korkeusero näkyy selvästi paisuntasäiliössä.  Jos nesteellä ei tilavuutta laajentua kyseessä on painekattila.
Muuten: Mihin säiliöön pumpun laitoit?   Minulla pumppu oli pesuvadissa, tyhjennyspropun alapuolella.

--- Lainaus päättyy ---

On siinä paisuntasäiliössä ylivuotoputki ja siitä tulee ylimääräiset nesteet ulos jos paisuntasäiliö täyttyy äärimmilleen, käytössä paisuntasäiliön nestepinta on vähän minimi ja maximin merkkien välissä...
Tässä mallissa on kiinteä 12 v pumppu paisuntasäiliössä.. .
En ole vielä hankkinut nesteenvaihtopumppu a...näillä kirjoituksilla kartoitan tilannetta eli nesteenvaihdon helppoa ja kustannusystävällis tä tapaa haen...

vaanari61:
Onko tyhjennysyhteessä sulku ?  Vaiko pelkkä klemmarikiristeinen tulppa ??

Onko letkunsulkupihdellä mahdollista sulkea letku tyhjennysyhteen molemminpuolin ?

Tuleeko liuosputket paisunta-astiaan niin että liuos voi virrata kumpaanki putkeen esteettä ?

Jos kaikkiin tulee myönteinen vastaus niin voit sulkupihdeillä sulkea tyhjennysyhteen ensimmäisen puolen letkun laskea vanhaa liuosta pois ja toinen henkilö lisää paisunta-astiaan liuosta sitämukaa kun pinta paisunta-astiassa laskee. Tuollatavoin toimittuna ei ilmaa voi päästä putkistoon.

Kun poislaskettava liuos vaihtuu uuden kirkkaaksi on ensimmäinen linja täynnä uutta liuosta.

Vaihda letkun sulkupihdit tyhjennysyhteen toisellepuolen ja toista edelläkerrottu työ.

Järjestelmän tilavuus tuskin kymmentä litraa ja jos tilkka vanhaa liuosta jää järjestelmään ei maailma siihen kaadu ja jos kaatuu niin vähästä sekin kiinni oli . . .

Järjestelmän tilavuuden saatat löytää kulkimenohjekirjast a tai joku palstalainen muutenvain tietää . . .

Ainoat mitä tarvit on tollaaset pidit, jos ei löydy pakin pohjalta niin osta, lainaa tai v  . . .

https://www.motonet.fi/fi/tuote/765036/MTX-Automotive-Letkunsulkijapihtisarja-suora-3-osaa?gclid=CjwKCAjw4P6oBhBsEiwAKYVkq7BLjgqepKWDZjNnW5_Ry2a_tiJlY7xmIMieLQBU_sB-U9Hjo-MAiBoCWd8QAvD_BwE


Ps. Toki voit tehdä kaiken yksinki, sulkea pihdeillä tyhjennysputken vaikka siinä ei sulkuventtiiliä olisikaan ja poistaa tulpan. Laskea paisunta-astia miltei tyhjäksi, käydä täyttämässä paisunta-astia ja käydä laskemassa paisunta-astiallinen liuosta pois, tätä rumbaa niinkauan että liuos vaihtuu uuden liuoksen väriseksi/kirkkaaksi . . .

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View