Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Hupiakku tyhjenee ajon aikana

<< < (4/9) > >>

tsahkali:

--- Lainaus käyttäjältä: Javier -  4.09.2023     kello on 14:32 --- Kuulemma Kabessa vm2007 autoissa on ominaisuus,että antaa sen verran pientä latausvirtaa hupiakulle ettei se sen vuoksi lataudu kunnolla ja sen vuoksi hupiakku tyhjenee 12V käytöllä. Itse kun olen mittaillut niin ei sieltä mitään latausvirtaa kyllä tule. Edelleen huolto väitti, että jos haluaa kunnolla latausvirtaa auton laturista niin on hommattava boosteri (DC-DC-laturi).

--- Lainaus päättyy ---

Eihän asia noin voi/saa olla.
Kyseessä ei enää ole 'ominaisuus', vaan tuotevirhe, jos noin todella on.

K.E.V:
Yleensä on niinpäin, että tolpassa ollessaan asunto-osan sähkökeskus antaa starttiakulle ylläpito latauksen. Taas Ajaessa sähkökeskus kytkee ajoakulta tulemaan isoa virtaa hupiakulle, itsellä 50A mälli siinä syötössä

Javier:

--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V -  4.09.2023     kello on 15:40 ---Yleensä on niinpäin, että tolpassa ollessaan asunto-osan sähkökeskus antaa starttiakulle ylläpito latauksen. Taas Ajaessa sähkökeskus kytkee ajoakulta tulemaan isoa virtaa hupiakulle, itsellä 50A mälli siinä syötössä

--- Lainaus päättyy ---

Näin itsekin sen ajattelenkin. Tolpassa ollessa näin tapahtuukin, kummatkin akut latautuu hienosti. Ajon aikana taas auton akku latautuu, mutta ei hupiakku.

K.E.V:
Joko D+ ei tule hupisähköboksille taikka se hupisähköboksille on rikki.

Javier:
Sen verran lisäyksenä, että 12V syöttö jääkaapille toimii tällä hetkellä niin, että. Auton sammuksissa sen ei tietenkään toimi. Auton kun laittaa käyntiin alkaa jääkaapin 12V pelittämään. Vaikka auto käynnissä niin 5-6h niin auto hälyyttää hupiakun tyhjyyttä. Cp200 näytössä tällöin 11.5-11.9V hupiakulle.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View