Tekniikkakeskustelut > Kylpyhuone ja WC

Virtsaa lattialla

<< < (5/13) > >>

Tieton:
Käyttöohjeen mukaan tarpeet voi tehdä luukku auki tai kiinni, mutta meillä kyllä toimitaan luukku auki ja allas kasteltuna

Karabiilisti:
no johan,  4xx mallissa eri ohje.

Kakka juttu....Eihän tässä tiedä enää miten paskoa....luukku auki vai kiinni.

131rally:
Joo tämähän olikin hyvä teksti. Siis, kasetin huohotin on kasetin yläreunassa. Eikö nyt käy sitten niin että kun kasetti tulvii, se tulvii huohottimeen? Ja huohottimesta menee reikä auton alle? Eli sieltä pitäisi tulla liika pois? Voinko kaataa kloridia tuonne huohottimeen jolloin se huuhtoo sen ulostuloputken? Vai ymmärränkö rakenteen väärin?



--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 23.08.2023     kello on 09:39 ---Taisin eilen vastailla aivan vastaavaan viestiin (tämä uusi?). Jos olisi pytystä tai ennemminkin kasetista kuva, niin tietäisi onko aiheessa..
Noissa kun on eroja.

Lienee uudemmissa yleinen tämä C250/26x -sarja eri maljoilla..
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
Tässä on autom. hengityssysteemi (P + venttiili), jota käyttää osanro 33. Tämä avautuu alustan välityksellä (kuva alla) kun kasetti laitetaan paikoilleen alustaansa.

Kun kasetti tulee täyteen venttiilin pitäisi sulkeutua, mutta on mahdollista, että "jotain" tai ihan vaikka paperia on jäänyt yläosan sisällä mekanismeihin, ja kun tyhjennettäessä ei malteta huuhdella kasettia hyvin ja käytetä mekaniikkaa ääriasennoissa; läppä, vivusto, peitelevy, tuo SOC-venttiili (pohjasta painaen "ristikkoa" = osanro 33) huuhtelun ja hölskyttelymn aikana - lateksihanskat käsissä tietty..

(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)

Mutta kun näkee, että "latriiniin" mennään paljainkäsin, niin olettaa voi, että äkkiä "kumoon ja ulos".

Yo. kuvassa näkee, että toiset pitävän tätä pohjatuuletusta ongelmaisena. Siihen myytävänä aktiivihiilisuodati nta (tuon kannen alle).

(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)

Voi olla, että valmistaja on toteuttanut tuuletuksen ulos erillisellä putkella. Ainakin fränkissä tuo toimii (eikä lemahda istunnon aikana).
Mutta voi olla, että täältä on avoin yhteys lattialle..
Kuten kuvasta näkyy, on roiskeita tullut - eikä näytä 'juomavedeltä'  :D

Voi toki tulla myös, jos läpän tiiviste huonona (tiivistää myös kasetin ja maljan välin), tai kasetin kannen osien tiivisteet vuotavat..
Sitten pohdintaan; mitäs tapahtuu seuraavaksi kun käyttäjä (merkkivaloa huomaamatta) täyttää kasetin piripintaan, ja seuraava istuja hädän alla laskee tarpeensa ennen läpän avaamista, eikä malja tyhjene kuin osin. Miten sitten toimitaan?

--- Lainaus päättyy ---

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 23.08.2023     kello on 17:56 ---no johan,  4xx mallissa eri ohje.

Kakka juttu....Eihän tässä tiedä enää miten paskoa....luukku auki vai kiinni.

--- Lainaus päättyy ---
Kysy työkaverilta  :P :P :P

Karabiilisti:
se sano että luukku kiinni tietty....muuten tulee persus siniseksi....  :laugh:

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View