Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Jaappanilainen laatu
99:
Ylärajalla, ja väri kuin purkista juuri kaadettu.
"Masi":
--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 8.08.2023 kello on 12:29 ---Ylärajalla, ja väri kuin purkista juuri kaadettu.
--- Lainaus päättyy ---
Monessa nykyautossa saa asetettua tuon öljynvaihtovälin pienemmäksi kuin valmistajan maksimi.
Liisingin autoissa se asetetaan monesti vuotuiselle kilometrimäärälle eli voi olla mitä vaan.
Ja jos ostat ja kehut myyjälle ajelevasti vuodessa tai kahdessa jonkun kilometrimäärän, niin noheva myyjä laittaa
huoltovälin kohdalleen ettei venähdä ajallisesti liian pitkäksi väli.
Omassa pösössä on 10 000 km kun huoltovalo syttyy.
Hesus:
--- Lainaus käyttäjältä: "Masi" - 8.08.2023 kello on 12:51 ---
Ja jos ostat ja kehut myyjälle ajelevasti vuodessa tai kahdessa jonkun kilometrimäärän, niin noheva myyjä laittaa
huoltovälin kohdalleen ettei venähdä ajallisesti liian pitkäksi väli.
--- Lainaus päättyy ---
kyllä fordeissa ainakin huoltovalo syttyy tulee sitten kumpi vaan täyteen ensin, kilsat tai aika.
"Masi":
--- Lainaus käyttäjältä: Hesus - 8.08.2023 kello on 12:56 ---kyllä fordeissa ainakin huoltovalo syttyy tulee sitten kumpi vaan täyteen ensin, kilsat tai aika.
--- Lainaus päättyy ---
Syttyyhän se muissakin jos aika tai määrä tulee täyteen, mutta kilometrimäärää ja aikaa voidaan säätää alaspäin.
Ja monesti jos tulee vähän kilometrejä se tehdään.
Omassa pösössä myyjä kysyi kun kilometrejä tulee niin vähän että laitetaanko muistutus aijemmin tulemaan ja laitettiin.'
Nyt vekotin on kolmea ja puolivuotias, kilometrejä vajaa 20 000. Eli kilometreillä ensihuolto olisi tulossa tai ajalliseti toinen olisi tulossa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta