Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla

Milloin kannattaisi mihinkin päin suunnata?

<< < (3/7) > >>

Alan:
Muistan sakemannin Kölnin leirintäalueella minulle kertoneen, että aiemmin syksyt olivat pitkiä ja lämpimiä, mutta nykyään voi olla jo syyskuun lopussa päiväkausia viileää ja sateista. Tämä oli ennenkuin ilmastonmuutoksesta alettiin laajemmin puhua, vuosi oli joku 2008 ja 2011 välissä. Toki yhden ihmisen subjektiivinen mielipide, mutta silti.

Jatkossa, sitten joskus, voisi lähteä ihan elokuun lopussa ja palailla lokakuun alkupäivinä. Länteen.

Aakku:
Kävin Keski-Euroopassa viime syksynä...

Tämän ketjun ohjeiden mukaan aivan ihanteellinen ajoitus. Päivisin noin +20-25 astetta ja öisin noin +17 astetta. Elikä pari viikkoa 11.9-25.9.

Nyt pohdin, milloin tarkalleen kannattaisi lähteä keväällä 2-3 viikon matkalle. Olisiko toukokuun alku hyvä, vai jopa aikaisemmin? Liian kuuma ei saisi olla, mutta aurinko kelpaisi. Yöllä voi aina lämmittää.

K.E.V:
Me lähdemme maaliskuun alkupuolella.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 22.01.2024     kello on 14:00 ---Me lähdemme maaliskuun alkupuolella.

--- Lainaus päättyy ---
Minkälaisia lämpötiloja päivisin ja öisin...?

Vuodet eivät ole samanlaisia, mutta jos on kokemusta. Onko sadekautta ym. luonnonilmiöitä odotettavissa?
Alppien pohjoispuolella ja ehkä Ranskassa tulisi pyörittyä.

K.E.V:
Etelä Saksassa, Unkarissa ollut ihan mukavat lämmöt. En nyt muista mitään sadekausi olleen. Yöllä voi paikasta riippuen olla viileää. Mutta lämppäri päälle jos holotna.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View