Tekniikkakeskustelut > Primus
-88 Matkaaja Pallas 5500 ja Primus 2450
Mh81:
Terve.
Nyt voi olla sarjassamme amatöörin tyhmät kysymykset mutta kysynpä silti varulta koska en löytänyt tietoa.
Kyseessä siis otsikon mukainen kampes ja olen tässä lämmitysjärjestelmi en sielun elämään koittanut tutustua.
Kuuluuko lämmityksen toimia siten että kun vaunu on kytkettynä verkkovirtaan ja napsauttaa kaasulämmityksen päälle niin myös sähköpatruuna käynnistyy? En tuota ehkä muuten olisi hoksannut mutta kun annoin virtaa aggregaatista ja kaasulämmityksen päälle napsautuksen jälkeen aggregaatin tuotto oli kilowatin luokkaa.
Kuuluuko olla noin ns. vakiona vai onko tähän tehty muutoksia?
Kiitos jo etukäteen jos joku vastaa. 😊
jamseil:
Ei se ainakaan noin toimi omassa elektronisessa säätimessä.
Jos on mekaaninen säädin. Oliko salamanappi nollassa (keltanappinen) tai keskiasennossa (mustanappinen) kun koitit?
Mh81:
Sähkölämmityksen salamanappi oli keskiasennossa tuolloin. Vaunun etuseinän läpi kaasupannulle tulee 3 johtoa. Punainen ja musta menee pannun liittimiin ja sitten kolmas sininen johto joka menee 12v kiertopumpulle menevän johdon välissä olevaan sokeripalaan. Onkohan tämä kytkentä sellainen millä 12v pumpun pitäisi käynnistyä kun sähkölämmitys on päällä? Tuo musta mutikka lienee diodi.
latushka83:
Olisko mahdollista että tuo diodi siellä sokeripalassa on oikosulussa ja pääsee antaan virran väärään suuntaan. Itelläni oli kytketty tuolla sokeripalassa ilman diodia nuo johdot yhteen niin sähkölämmityksen nappi käynnisti kaasulämmityksen. Liekkö olisi toiminut myöskin toisinpäin mutta tuolloin ei vielä sähköpatruunaa omassa vaunussa ollut. Kerkesin tuon kytkennän muokata ennen patruunan asentamista.
Mh81:
Tuota minäkin mietin että jos diodi on rikkoontunut mutta ei ollut yleismittaria mukana joten en voinut testata. Olisiko kellään heittää linkkiä että millainen diodi tuohon soveltuu jos uuden hakee.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta