Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Sähkökeskuksen liittimien puhdistus/uusinta?

<< < (2/3) > >>

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: pouhe - 18.05.2023     kello on 19:06 ---Posliinisulakkeiden aikana hapettuminen oli yleistä, sen jälkeen kun ne alettiin tehdä muovista, niin huonon kontaktin jälkeen ne lämpenivät ja sulivat ja kontakti loppui kokonaan.

--- Lainaus päättyy ---
Ennen vanhaan liuskat kuparia, sittemmin alumiinia joka hapettuu

Aakku:
Minulla on ollut tapana käyttää sähkövaseliinia...

Pieni suhaus liittimeen ja annetaan kuivahtaa. sitten liitin takaisin pakettiin.

Karabiilisti:
sitä on sellasta sähköliittimien hapettumien puhdistus sumutetta...sitä ensin ja sitten kun putsaanutnut niin sähköliitinvaseliin ia päälle.

https://www.puuilo.fi/crc-hapettumien-irroittaja-250ml

Mautoilija:

--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 18.05.2023     kello on 19:09 ---Ennen vanhaan liuskat kuparia, sittemmin alumiinia joka hapettuu

--- Lainaus päättyy ---
Miten on mahdollista että näitä kahta parasta sähkönjohtomateriaa lia ei osata valmistaa. Kumpikin metalli hapettuessaan tekee itseään suojaavan pinnan.

reissu:

--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 18.05.2023     kello on 22:07 ---Miten on mahdollista että näitä kahta parasta sähkönjohtomateriaa lia ei osata valmistaa. Kumpikin metalli hapettuessaan tekee itseään suojaavan pinnan.

--- Lainaus päättyy ---
Ja jälkimmäinen samalla eristeen, kuparilla ongelma on pienempi.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View