Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Akun kunnon mittaaminen

<< < (2/12) > >>

99:

--- Lainaus käyttäjältä: amigo - 20.10.2011     kello on 19:18 ---Millainen olis tämä,onko kellään kokemusta??

http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/493110/0

--- Lainaus päättyy ---

Tuolla testataan starttiakkuja, vapaa-ajan akkuihin on eri testerit.

99:

--- Lainaus käyttäjältä: vesako - 20.10.2011     kello on 18:57 ---Millä tavalla tavallisen vaunun vapaa-ajan
akun kunnon voisi tarkistaa /mitata .?

--- Lainaus päättyy ---

Kotikonsti jolla saa suuntaa antavan tuloksen:
Mittaat ensin akun jännitteen kuormittamattomana, tämän jälkeen kuormitat akkua n. 10 ampeerilla (esim. polttimolla?), mittaa virta sekä akun napajännite.
Tämän  jälkeen lasket (lepojännite-kuormitusjännite) jaettuna virralla. Tuloksen pitäsi olla alle 0.01, jos isompi luku niin akku on huono.

Lisäystä, kaava korjattu jännitteen osalta (sama pää kesät talvet)

Turhan Höpöttäjä:

--- Lainaus käyttäjältä: vesako - 20.10.2011     kello on 18:57 ---Millä tavalla tavallisen vaunun vapaa-ajan
akun kunnon voisi tarkistaa /mitata .?

Nämähän on nykyään umpinaisia jottei
vettäkään tarvitse lisätä.

--- Lainaus päättyy ---

Lataa akkua muutama päivä että napajännite pysyy ilman kuormaa 14,2-14,4V. Ota akku pois latauksesta. Päivän päästä jännite pitäisi olla 12,6-12,7V. Voit vielä kuormittaa akkua jollakin kulutuslaitteella vaikka auton ajovalo polttimella. Eihän kaikki viat näin selviä. Esim. jos akun sisällä on katkos joka ei aina oireile.  ;)

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: 99672 - 20.10.2011     kello on 19:38 ---
Kuormitat akkua n. 10 ampeerilla (esim. polttimolla?), mittaa virta sekä akun napajännite.
Tämän  jälkeen lasket jännite jaettuna virralla. Tuloksen pitäsi olla alle 0.01, jos isompi luku niin akku on huono.

--- Lainaus päättyy ---

Kerro tarkemmin, nyt ei valjennut. :-[

perho-ukko:

--- Lainaus käyttäjältä: mjo33400 - 20.10.2011     kello on 20:18 ---Kerro tarkemmin, nyt ei valjennut. :-[

--- Lainaus päättyy ---
  Ei minullekkaan ??

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View