Noissa kehitysmaissa ei taida mikää navi olla oiken hyvä.. ihan samanlainen oli esim Puola, Slovakia 10-15 v sitten..
Kyllä piti taiteltavasta isosta kartasta kattoa mitä reittiä TomTom, Mio, Navman, Garmin, gMaps, Here/WeGo, Wase jne.. tarjosi. Vaikka kuinka yritti valinnoilla säätää isoa tietä, vältä.. tai ecoa, ikinä ei arvannut 300km reitillä minkälaisen kinttupolun oli keksinyt oikaisuun. Sitten kun ei mennytkään niin tuli tuntien viivästy kun kiertoa tuli julmasti. Osa noista on niin umpipäisiä, etteivät hellitä alkuperäisestäreiti stä vaikka vaihtoehto tuossa vaiheessa oli nopeampi. Paras on aina ottaa koko homma ihan alusta nykyisellä sijainnilla, niin lopputulos onkin järkevä..
Käyttäjädataan tuo perustuu mikä on minkäkin tieosuuden laskennallinen reititysarvo. Jos huonosti päivitetty laite voi "osaaminen" kuitenki kuraa vaikka karttadata olisi viimeistä laatuaan.. Kaikki kuitenki perustuu siihen käyttäjädataan - kehitysmaassa sitä voi olla vähän, ja paikallinen voi kulkea ihan omia vauhtejaan. Monesti alkeellisuus paljastuu, jos hakee vaihtoehtoista reittiä, mikäli laite kykenee siihen.. siksi nämä nettipohjaiset pilvidatan hyödyntäjät ovat ison käyttäjädatan keräilyn kautta paljon fiksumpia..
Jos on ainoastaa kämppärin wifi rahallisesti järkevää, niin voihan esim. googlemapsin reitin tallettaa gpx.nä ja tuoda lähes kaikkii naveihin. Opastusmolotus on sitten laitteen/softan riesa..
Ite kyllä vaadin visua aina, mieluummin katson ruudulta ne lähestyvät sadat metrit (etten käänny jollekin kujalle kadun sijaan), kuin että jonkun nasaaliäänen kaakatusta miettisin. Yksi ärsyttävimmistä autonavien tyyleistä on; "käänny oikealle . . . 200 m päästä" - olin tietenki kääntymässä e-kirjaimen jälkeen, enkä odottanut taukoja puheessa. Jääköön laitemerkki sanomatta. Toinen merkki sanoo fiksusti; "200 m päästä, käänny oikealle. " Tuo typerämpi muuten käskee todellakin välittömän kääntymisen; "käänny oikealle .. NYT" - melkein kumi laulaa tuolla idealla ..