Nyt vähän kokemusta mapsista.
Opastaa paremmin kuin here, tosin pakko katsoa karttaa, muutoin voi ajaa harhaan!
Eli aivan sama kuin heressä, tie voi navin mukaan mennä eri suuntaan kuin silmillä katsottuna.
Pysyy paremmin tiellä kuin here, eli here kadottaa millä tiellä oltiin ja tekee "updating" ja "go to route"
tai "follow route" ja ei näytä nopeutta eikä mitään muitakaan tietoja. Tosin kartta ja sijainti sillä päivittyy.
Ohjaus teille on aivan yhtä päätöntä kuin herellä, ohjasi juuri "nopeimmalle" tielle. Oikea opasteiden mukainen tie olisi jatkunut suoraan (ja rekat menivät sinne), mutta maps halusi ajattaa kiertotietä pienen keskustan läpi, jossa kuoppainen kinttupolku.
Aikaisemmin teki samanlaisen "oikotien", mutta se päättyi umpikujaan! Siinä oli tie ehkä vuosi sitten, mutta ei enää.
Tässä joku päivä sitten romaniasta unkariin siirryttäessä opasti jonnekin hevonkuuseen, jossa siis kyllä kulki tie, ihan ok vielä. Mutta rajalla poliisit tms sanoivat ettei tästä pääse yli kuin paikalliset. Neuvoivat sitten oikean ylityspaikan 20km päähän. No muuten hyvä, mutta kyseisessä hevonkuusen rajanylityspaikassa ei ollut kenttää. Ja maps ei toimi ollenkaan ilman kenttää. Niinpä sitten here esiin ja suunnistus oikealle rajanylityspaikalle jossa oli jo kenttääkin.
Eli jos ei tarvitse välittää onko ilmaisia teitä vai ei, niin katsoo kartasta kaupungin minne menee ja ajaa opasteiden mukaan. Sitten kaupungissa voi arpoutua navigaattorilla perille.
Jos haluaa välttää tiemaksuja, niin ei kannata laittaa kovin pitkiä siirtymiä, niin ei mene ajot ihan pieleen.
Kummankaan saapumisaika arvioihin ei voi luottaa, maps ei edes kysy max nopeutta.
Mutta esim albaniassa here ajatti teitä pitkin jossa nopeusrajoitus 90km/h. Minä sitten ajelin siellä 30-40km/h, välillä hitaamminkin. Oli sellaista serpentiiniä että jollain urheiluautolla olisi ehkä voinut ajaa osan ajasta 90km/h. Normaali henkilöautolla sekään ei olisi onnistunut. Oli siis aika-arvio 1/3 kuluneesta ajasta.
Mapsissa (korjattu, luki aikaisemmin heressä) on muuten mielenkiintoinen "mobile radar ahead" ilmoitus. Ensimmäisellä kerralla en nähnyt mitään, mutta toisella kerralla tien sivussa oli sitten jalustalla tutka ja poliisit autossa katselivat lukemia.
Liekköhän tuo "reaaliaikainen", vai onko nuo vain "suosittuja tutkapaikkoja"?
Kummatkin siis huonoja, here vie sikäli voiton että ei tartte nettiä, eli ongelmatilanteessa voi arpoa uuden reitin.