Tekniikkakeskustelut > Alde

Vapaa-ajan akku

<< < (3/3)

Aakku:
Mulla on Westin starttiakku ehtoopuollla...

Latautuu ilmeisesti laturin mukaan täyteen, mutta jännite putoaa vuorokaudessa 12,3 V tasoon ja pysyy jotakuinkin siinä. Akun kaapeli on irrotettu. Yleensä aloitan latauksen kuitenkin viimeistään tuossa jännitteessä.

Auttaisiko älylaturin "Recond" elvytysmoodi? Jännite nostetaan silloin laturissa 15,8 V ja virta 1,5 A tasoon.
"Lisää latausprosessiin elvytysvaihe valitsemalla Recond-ohjelma. Elvytysvaiheessa jännitteen lisääminen aiheuttaa hallittua kaasuuntumista akussa. Kaasuuntuminen sekoittaa akkuhappoa ja palauttaa akun tehoa."

elwari:
^
Eihän sinä mitään menetä, jos kokeilee. Vaikka onhan se vähän tekohengittämistä ehkä jo vanhan ja huonon akun elvyttäminen, hetkeksi saattaa piristyä.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: ottijatuota47 -  8.12.2022     kello on 10:29 ---Kiitos hyvistä vastauksista, näillä ohjeilla asia selvisi, akun lepojännite oli 10,5V, joten akku oli tullut tiensä päähän. Akku: Woima 12V 80Ah 640A vapaa-ajan akku.

--- Lainaus päättyy ---

Onko vika akussa vai laturissa, se sinun pitää selvittää. Jos olet koko ajan verkossa ja akun jännite on 10,5 v niin haiskahtaa laturivialta.

palokurki:
Minuakin vaivasi pitkään mystinen akkuongelma, kunnes vika löytyi auton laturin johdosta.

Sprinterissä laturilta lähtee paksu piuha startille, jossa on jonkinlainen liitos ja jatkaa siitä paksulla kaapelilla akulle. Akun ja startin välinen piuha toimii siis kaksisuuntaisesti. Laturin navoissa oli jännite yli 14V, mutta akulla ei aina välttämättä. Starttasi myös ajoittain todella laiskasti. Vaihdatin tämän kaapelin ja nyt tärähtää, kuin palmun alta käyntiin ja hupiakuissakin riittää virtaa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View