Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin tietotekniikka
Tehokas läppäri
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 19.10.2022 kello on 11:40 ---USB latausta ei varsinaisesti olekaan, sillä rikkoisi monta emolevyä. Kun jengi tunkisi latureita joka usb reikään. Usb-c ja Micro-usb tä löytyy, pääosin tableteista. Sitten vinoreunaista usb esim 5v vanhoista lenovoista. Niissäkin lataus jännite on 20v.
--- Lainaus päättyy ---
No tuo USB-C onneksi korjaa tilanteen, liittimen kautta voi ladata ja sen voi tunkea reikäänsä kumpien päin tahansa Thumb
--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 19.10.2022 kello on 14:16 ---Läppärissä on säätely, akussa toinen. Tosin ei sinne koneeseenkaan saa tunkea kuin oikeaa jännitettä ja vähintään oikeaa virtaa. Fiksut koneet huomauttaa näytössä mikäli A määrä liian pieni. Lenovon W sarjassa jopa liitin muotoiltu ettei toisen mallinen laturi käy vaikka jännite sama.
--- Lainaus päättyy ---
Itse asiassa USB-C on 3 aktiivista komponenttia (laturi, kaapeli ja ladattava), jotka heti ensialkuun kättelevät ja neuvottelevat keskenään mihin kukin kykenee ja sen heikoimman mukaan mennään. Parhaillaanhan tuosta tungetaan jopa 100W (5A@20V) verran läpi jos kaikki osaset sen sallii. Ja tosiaan esim. Lenovot kertoili jo tuon laatikko-liittimen aikaan jos on poweri hiukka nirkonen wateiltaan. Telakkaankin kytkettäessä heti sähköt päälle saatuaan ilmoitti näytössä jotta joskos nyt kuitenkin käyttäisit sitä telakan mukana tullutta poweria, jos siis oli telakkaan kytkenytkin sen läppärin itsensä mukana tulleen pikkasemman matka-powerin. No ESC:llä tuosta toki pääsi ohi, mutta koneen lataantuminen saattoi tosiaan olla hiukka nirkosta, varsinkin jos ajoi sillä jotain enempi tehoa syövää 8)
Vesa:
https://www.gigantti.fi/product/gaming/pelitietokoneet/pelikannettavat/lenovo-legion-5-r71610003060qhd-165-156-pelikannettava/387180#specifications
Ite hommasin tällaisen kun tuli tarve tehokkaalle läppärille, on kyllä tietokoneen käytöstä tullut mukavan sujuvaa.
Hauho:
--- Lainaus käyttäjältä: K.E.V - 19.10.2022 kello on 14:16 ---Läppärissä on säätely, akussa toinen. Tosin ei sinne koneeseenkaan saa tunkea kuin oikeaa jännitettä ja vähintään oikeaa virtaa. Fiksut koneet huomauttaa näytössä mikäli A määrä liian pieni. Lenovon W sarjassa jopa liitin muotoiltu ettei toisen mallinen laturi käy vaikka jännite sama.
--- Lainaus päättyy ---
Olen tilannut noita kauko-idän puhelimille tarkoittuja muuntajia siis pienemmällä jännitteellä lataavia sekä johtoja osa 3,1 A osa pienempiä tai isompia. Olen testaillut niitä sekä ilman rasitusta sekä latausrasituksen kanssa. Ihan ovat toimineet kuten "merkkituotteetkin" ja suunnilleen samoilla toleransseilla.
Ainoastaan samassa pikku rasiassa ollutta sellaista jossa 3 kpl 2 A:n ja yksi 12 voltin ulosottoa en ole ole sitä 12 voltin puolta käyttänyt kun kerran vahingossa. Kytkin sen vahingossa pimeässä 12 v puhelimeen ja se ehti olla muutaman minuutin. En havainnut kummankaan puolen johdon päässä vahingoittuneen. Liekohän jommassakummassa laitteessa tai johtokontakteissa joku "suojaus"? Ei ole ollut aihetta tutkia.
Tosin yksi lähetti kuukausi tilauksen jälkeen messagen jossa pyysi heittämään ko. muuntajat (tilasin 4 kpl) roskiin (ilman hyvitystä).
Meni kai 8 euroa ihan hukkaan.
Tuo EU:n pistokeuudistus osaan laitteita oli hyvä asia. Mitenhän I-tuotteet reagoivat?
K.E.V:
Aikoinaan liikkeessä kävi henkilöitä jotka olivat ottaneet X laitteesta pistokkeen ja kytkeneet hatusta otetulla logiikalla ne johonkin muuntajaan. Tulivat ihmettelemään miksi ei toimi. Yli 80% varmaankin oli tuhoutunut. Kuulostaa samalta tuo. Tämä laturi uudistus on hyvä kunhan eivät tekaistu lla tunnistinpiirillä estä toisen merkkistä usb-c laturia toimimasta. Lähinnä omenafirma sen voisi tehdä. Itsellä jo pari vuotta ainakin niin läppäri, puhelin ja tabletti toiminut usb-c liitännällä. Siihen en mitä sattuu laturia työnnä. Kaveri tilaus ebaysta laturin, kytki kiinni ja räpsähti, sit kone ei toiminut lainkaan. Otin siitä näytön, kowon ja muistin talteen, siirsin datan uuteen koneeseen, semmoista sattuu.
megaman:
En tiedä kun kaapit on turvoksissa ihan nimivalmistajien (Nokia, HP, Motorola, Samsung, Sony, HTC jne. ) microUSB ja USB-C latureita johtoineen, että miksi niitä pitäisi vielä kiinasta erikseen tilata... :o
Niitä vaan kertyy kaappeihin ja hyvä niin. 🙂
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta