Tekniikkakeskustelut > Sähkölaitteet

Sähkön säästökokemukset ja -saavutukset

<< < (55/205) > >>

Mautoilija:

--- Lainaus käyttäjältä: jamseil - 23.11.2022     kello on 17:00 ---venttiili jää sen hetkisen kulutuksen vaatimaan asentoon.

https://www.pakmelo.fi/tuote/kaukolampoventtiili-vd215-025/

--- Lainaus päättyy ---
Paitsi Siemensin SKD-sarja. Kovin on tuo kallis juuttuvaksi venttiiliksi. Mielummin venttiili jota ajetaan moottorilla molempiin suuntiin.
Jotkut kunnat vaativat jousipalautteeisen peltimoottorin/venttiilin sulkemaan vaihtimelle menevän kylmän veden ylilämpötapauksissa ja toimiiihan se sähkökatkossa.

Maalikolla ei ole lämmönjakohuoneesee n asiaa. Huoltoyhtiön hommaa.

Arska:
Kävin lämmönjako huoneessa säätämässä lattialämpöä pienemmälle. En tilannut huoltoyhtiötä tekemään sitä.
En oo koskaan ennen seurannut sähkönkulutusta mutta nytpä niin tein, tässä kuussa 186Kvh. Liekö vähän vai paljon,, en tiedä.

Tuossa kuva Yrjölle mun lämmönjakokeskukset a.


99:
Hyvä säädin tuo Ouman.

käpynotko:
Megamanille vastaan.

Se Matti_Kojon teksti on siinä vähän ylempänä Yrjön lainauksessa alkuperäisestä en tiedä.

K.E.V:
Tässä se kaivattu

--- Lainaus käyttäjältä: Matti_Kojo - 22.11.2022     kello on 21:26 ---Teoriassa? Verkostoon pumpataan kesällä 65-70 asteista tarpeen mukaan. Talvella menee jopa 120 asteista verkostoon, tämä on mahdollista paineen, 3-7 bar, meidän verkostossa, toki hännillä jää vähemmälle. Tuosta levylämmönsiirtimes tä menee lämpö käyttöveteen lähes häviöttömästi, sitten kun vian takia se on käyttövedessä n 3 bar paineessa, hanan auetessa tulee kiehuvaa vettä joka höyrystyy pian.
Olen laitoksella operaattorina ja näen lämmöt sekä paineet milloin vain.


Saksanseisoja MB319 -13 ent lanssi. Polar 5.6 ct -98 kaasuton.

--- Lainaus päättyy ---

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View