Kirjoittaja
Aihe: Kaasuhälytin, mikä hyvä? (Luettu 6049 kertaa)
« Vastaus #31 : 7.10.2022 kello on 21:46 »
Slovenia, Maribor.
Päivä meni pitkäksi ja ei etsitty enää mitään kämppäreitä tms. lyhyttä yöunta varten, matkaa jatkettiin aikaisin aamusta. Valitsin näkyvän paikan 24h huoltsikan edessä kameravalvottu parkkipaikka, vieressä rekkaparkki ja ihmisiä liikenteessä.
Juu, jälkiviisastelu on parasta viisastelua panssaroinneista ja lukoista. Nyt on prikkauspellit ovissa, mutta muuten en aio autoa panssaroida. Tarvittaessa laitan kuormaliinan oviin viestiksi, että valitse mieluummin seuraava auto.
Se on järkyttävää kun Fiat ei ole osannut tehdä asialle mitään vaikka tuo ei mikään uusi ongelma ole. E-bayssä muutaman euron pellinpala joka menee valmiisiin ruuveihin ettei edes tarvi porailla mitään. Mulla on etuovissa thulen linkkulukot ja asunnon ovessa heosafe. Ei ne rosvoja pitele, mutta senverran voimaa tarvitaan ettei sitä tehdä niin etten heräisi. Jollei olisi suomessa luvatonta, niin kertoisin että menin espanjassa aseliikkeeseen ja ostin pari pippurisuihketta. Niillä pysähtyy kyllä rosmo, karhu, koira... Mutta en kerro, sellanenhan olis luvatonta meillä Suomessa. Kuuntelin fugessa muitten suomalaisten juttuja, kenellä ovenvieressä pesäpallomailaa ja kellä rengasrautaa. Minä en kyllä lähe lähikontaktiin kattomaan mitä kättäpitempää sillä toisella on. Vaikka puukkoseppänä oon ihan opetellut puukon käyttöä niin ei kiinnosta alkaa ihmisiä puhkomaan.
« Vastaus #32 : 7.10.2022 kello on 22:12 »
Noista koirahommista jäi aikanaan jotain sumutetta jäljele en tiedä onko laitonta vai ei mut käytän jos on tarvetta ennenkun pesäpallomailaa!
« Vastaus #33 : 8.10.2022 kello on 09:24 »
Se on järkyttävää kun Fiat ei ole osannut tehdä asialle mitään vaikka tuo ei mikään uusi ongelma ole. E-bayssä muutaman euron pellinpala joka menee valmiisiin ruuveihin ettei edes tarvi porailla mitään. Mulla on etuovissa thulen linkkulukot ja asunnon ovessa heosafe. Ei ne rosvoja pitele, mutta senverran voimaa tarvitaan ettei sitä tehdä niin etten heräisi.
Jollei olisi suomessa luvatonta, niin kertoisin että menin espanjassa aseliikkeeseen ja ostin pari pippurisuihketta. Niillä pysähtyy kyllä rosmo, karhu, koira... Mutta en kerro, sellanenhan olis luvatonta meillä Suomessa. Kuuntelin fugessa muitten suomalaisten juttuja, kenellä ovenvieressä pesäpallomailaa ja kellä rengasrautaa. Minä en kyllä lähe lähikontaktiin kattomaan mitä kättäpitempää sillä toisella on. Vaikka puukkoseppänä oon ihan opetellut puukon käyttöä niin ei kiinnosta alkaa ihmisiä puhkomaan.
Enpäs tiennytkään ettei Suomessa saa "puolustautua karhuja vastaan".
« Vastaus #34 : 11.10.2022 kello on 12:02 »
ryöstäkaasuista tulee mieleen tämä: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201809072201187476Mietin jo silloin että mistä hän tiesi että oli kaasutettu, kun ei edes ollut mitään viety. Iskikö kuitenkin vaan uni ja nukkui pommiin... Ihan normaalia jos on tehty laittoman pitkiä päiviä. No nyt keväällä tuli yleltä tuo "suomineidot"-rasistidokkari, jossa ko. neito seikkaili ja heilutteli natsitervehdyksiään . Niin en usko ainakaan pätkääkään enää että oli kaasutettu, sen verran sekaisin tuntuu olevan. https://areena.yle.fi/1-61929993
« Vastaus #35 : 11.10.2022 kello on 14:13 »
Aikoinaan yövyimme Saksassa autohofissa rekkojen lepopaikan kupeella ja arvelimme heräävämme aamulla aikanaan, kun rekat lähtevät liikkeelle. Aamulla kuitenkin herättyämme ihmettelimme rekkojen hiljaisuutta, kun yli 100 rekkaa oli pistunut ketältä äänettömästi ja kenttä oli tyhjä. Toinen kokemus rauhallisesta nukkumisesta oli kun ajoimme yötä myöten Budspestistä Adrian meren rantaan Kroatiaan. Pysäköimme autot rannan vatatien parkkipaikalle perän ollessa n. metrin päässä valtatien reunasta, eikä liikenne häirinnyt yhtään. Kummallakaan kertaa en ottanut kuin yhden oluen ennen nukkumaan menoa, mutta tuskin olisin herännyt edes auton kääntöön katolleen. Sen tekee väsymys pitkän ajon jälkeen, ei kaasutus.
« Vastaus #36 : 11.10.2022 kello on 15:07 »
mistä tietää tulleensa kaasutetuksi? Siitä kun nukkuu niin sikeästi ettei herää. ?
Lienee vähän samanlainen kokemus kuin nukutus...ei sitäkään tietäisi tulleensa nukutetuksi jossei sitä tietäisi etukäteen mitä antavat suoneen.
« Vastaus #37 : 11.10.2022 kello on 16:26 »
Onko kenellekään kokemusta Gocamp safetyguard ng3 kaasuhälytimestä? Taitaa olla helppo kytkeä akkuun... Kestääkö myös pakkasta?
« Vastaus #38 : 11.10.2022 kello on 19:27 »
Enpäs tiennytkään ettei Suomessa saa "puolustautua karhuja vastaan".
Romaniassa ihmiset ikkunanraosta heittelee karhuille sapuskaa, ja karhut on oppineet raaputtelemaan auton ovia. Osaavat pysäyttää liikenteenkin kerjätäkseen. En ole oikeen ihastunut kun puskissa tulevat liian liki. Ja ei saa suomessa hätistellä karhuja. Eikä pippurisuihkeita saa ilman lupaa ollakkaan.
« Vastaus #39 : 11.10.2022 kello on 20:15 »
kukkasumuttimeen vettä ja useampi lusikallinen cayanne tai habanero jauhetta ja sekoitusta...
« Vastaus #40 : 11.10.2022 kello on 21:47 »
Ompas mielenkiintoinen kaasuhälytin keskustelu. 
« Vastaus #41 : 28.10.2022 kello on 20:50 »
Asentelen kaasuhälytintä asuntovaunuun , minkä kokoinen sulake (amp) virtajohtoon?
« Vastaus #42 : 28.10.2022 kello on 21:15 »
Asentelen kaasuhälytintä asuntovaunuun , minkä kokoinen sulake (amp) virtajohtoon?
Katso paljonko vehje vie sähköä…
« Vastaus #43 : 28.10.2022 kello on 21:28 »
Virrankulutus valmiustilassa 40 mA, ei muuta tietoa , kytkentä 12 V akkuun.
« Vastaus #44 : 28.10.2022 kello on 21:40 »
Nukustuskaasuista aikanaan kysyin (välikäden avun myötä) ammattilaiselta, nukutuslääkäriltä, mielipidettä niiden käytöstä. Suora vastaus oli, tiedossa olevia aineita on mahdotonta annostella tilaan jota ei tunneta, henkilömäärää, ilmanvaihtoa ym.
TAPPAMATTA.
|