Tekniikkakeskustelut > Truma
Lämmityksestä ym
Vaeltaja:
Parasta opastusta aloittelijalle olisi aivan paikanpäällä annettu henkilökohtainen opastus matkailuauton laitteden käytöstä.
Lempäälän suunnalla on useampiakin karavaanareta, joista muutamia kirjoittelee tännekin. Olisi hyvä, jos joku heistä voisi tulla paikalle opastamaan alkuun laitteiden käyttöä.
Silloin välttyisit monilta alkuajan virheiltä.
Anna:
Kiitos paljon selvennyksistä ?? Ohjeistusta sain kyllä mutta varsin nopeaan tahtiin olisi pitänyt varmaan kirjoittaa ylös. Sitä jäin vielä miettimään että miksiköhän tuo termostaattisäätöpa neelin punainen merkkivalo palaa jatkuvasti? Johtuneeko siitä että kaasua on vain 2 litraa vai olisiko muuta häikkää?
mjo33400:
--- Lainaus käyttäjältä: Anna - 24.08.2022 kello on 21:49 ---Kiitos paljon selvennyksistä ?? Ohjeistusta sain kyllä mutta varsin nopeaan tahtiin olisi pitänyt varmaan kirjoittaa ylös. Sitä jäin vielä miettimään että miksiköhän tuo termostaattisäätöpa neelin punainen merkkivalo palaa jatkuvasti? Johtuneeko siitä että kaasua on vain 2 litraa vai olisiko muuta häikkää?
--- Lainaus päättyy ---
Syttyyko punainen heti kun laitat lämmityksen päälle vai noin 25 sekunnin kuluttua?
jamseil:
--- Lainaus käyttäjältä: Anna - 24.08.2022 kello on 15:44 ---Entä jääkaappi? Miten sen saikaan toimimaan akulla, kaasulla?
--- Lainaus päättyy ---
Jääkaapin akku käyttö vasen kytkin. Lähinnä ylläpitää saavutetun lämpötilan ja toimii vain ajon aikana.
Verkkovirralla käyttö toinen nappi vasemmalta.
Kaasukäyttö oikeasta reunasta ja keskimmäinen hana kaapista auki.
Vain yhtä noista tavoista saa käyttää kerrallaan.
Taitaa olla rm4401, täältä käyttöohje.
https://manuall.fi/electrolux-rm-4400-jaakaappi/
--- Lainaus käyttäjältä: Anna - 24.08.2022 kello on 15:44 ---Kun laitan virtajohdon tolppaan niin lataako se samalla auton akun?
--- Lainaus päättyy ---
Kyllä lataa ainakin asunto-osan akun (hupiakku).
Tuossa autossa lataa todennäköisesti myös auton starttiakun kun sille on laitettu oma mittari paneliin.
CaraOne1:
Sitten kannattaa henkisesti varautua "hupiakun" uusintaan.
Kun ja jos ei tietoa missä kunnossa on ja minkä ikäinen.
Lämmitysvehkeet toimii vain hetken (tai ei ollenkaan), jos akku on heikko.
Asia selvinnee, kun saat vehkeet "tulille"...
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta