Kyse ei ollut siis mistään tilapäisistä teippauksista? Muistan kun Lämsyä vetelin useita kilsoja pölisevällä hiekkatiellä, oli vaunun sisällä pölypilvi, kun leiriydyttiin.
Tänään ajelin as rimorin perässä jossa jääkaapin alaritilä tukittu mustalla muovin palasella eli polttimon huoltoluukku tukittu, en tiiä oliko kaapi käytössä
Minun Soliferissa aukkoja on kaksi: lattiassa jääkaapin alla n 5 x 20 cm. Tämä on vaikeampi löytää, koska sisällä sen päällä on lämpöpatteri. Toinen on tiskipöydän sivussa ja ilma tulee sisään jääkaapin ritilästä.
Mulla tuo jääkaappi ottaa ilman alta ulkoa suodattimen läpi...
Ilma ei käy lainkaan sisätilassa, vaan kiertää jääkaapin koneiston läpi ja poistuu toisesta putkesta ulos. Elikä jonkinlainen suljettu kierto. Jääkaapin käydessä putken sisällä ropeli pyörii. Tämä siis vain akkutoiminnolla.