Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut

vaunun tuunaaminen energiapihiksi ??

<< < (27/46) > >>

Dorotea:
Tuohon kaasun kulutukseen on paha antaa mitään tarkkaa arviota, koska siihen vaikuttaa moni seikka. Kuinka usein ovea pidetään auki, ollaanko päivä poissa jolloin voidaan laskea muutama aste lämpötilaa. Nousee nopeasti takaisin lämpöä lisättäessä
Myös on huolehdittava talvella, ettei kaasu pääse loppumaan päivällä jos ollaan poissa vaunulta. Sähkölämmitys varoiksi päälle, ettei paikat jäädy pannun sammumisen takia.

Uskoisin kaasua menevän kuukaudessa noin 10-15 pulloa, pakkasista, tuulesta ja em. seikoista johtuen.

Turhan Höpöttäjä:

--- Lainaus käyttäjältä: matson1 - 15.10.2011     kello on 15:11 ---kyllä se on alde 3010 lämmityksellä, ja lattiassakin on vesikiertoinen lattialämmitys  ;D että noin periaatteessa sillä pitäs pärjätä, mutta keväällä ollaan viisaampia jos ollaan hengissä.
vaunu on solifer artik 560 vm 06.
mielestäni tuo vesikeskus on parempi tuohon ympärivuotiseen käyttöön, on hiljanen ja tasanen lämpö. :-* :-*

--- Lainaus päättyy ---

Minun ajatuksena vesikeskus lämmityksen tuunaus menisi niin, että sieltä patteritilasta pitäisi saada lämpö tehokkaammin pois, kuin luonnollisella systeemillä. Luonnollisella kierrolla joutuu kiertoveden lämpötilan nostamaan kuumaksi, että lämpö nousee solista tehokkaasti. Itse laitoin niin, että nukkumapuolelle tuli toinen sisälämmön tunnistin ja valintakytkin väliin. Hiljaiset tietsikan puhaltimet tehostamaan ilman kiertoa patteritilassa. Iltaa istuttaessa istuinryhmän lämmön tunnistin ohjaa lämmitystä ja istuinryhmän puhaltimet käynnistyy. Nukkumapuolelle tulee luonnollisella kierrolla lämmintä sen mitä tulee. Nukkumaan mentyä taas valintakytkimellä tunnistin nukkumapuolelle, silloin sen puolen tunnistin ohjaa lämmitystä ja sen puolen puhaltimia, istuin ryhmään tulee lämmintä mitä nyt luonnollisella kierrolla tulee. Näin säästyy sähköä (kaasua), sitä enempi, mitä kylmempi ulkona ja myös kiertoveden lämpötila laskee. Itsellä ulkoilman lämpötilasta riippuen on säädettävän puolen ja toisen puolen lämpötilaero 3-6 astetta.  :D

matson1:

--- Lainaus käyttäjältä: Turhan Höpöttäjä - 15.10.2011     kello on 16:22 ---Minun ajatuksena vesikeskus lämmityksen tuunaus menisi niin, että sieltä patteritilasta pitäisi saada lämpö tehokkaammin pois, kuin luonnollisella systeemillä. Luonnollisella kierrolla joutuu kiertoveden lämpötilan nostamaan kuumaksi, että lämpö nousee solista tehokkaasti. Itse laitoin niin, että nukkumapuolelle tuli toinen sisälämmön tunnistin ja valintakytkin väliin. Hiljaiset tietsikan puhaltimet tehostamaan ilman kiertoa patteritilassa. Iltaa istuttaessa istuinryhmän lämmön tunnistin ohjaa lämmitystä ja istuinryhmän puhaltimet käynnistyy. Nukkumapuolelle tulee luonnollisella kierrolla lämmintä sen mitä tulee. Nukkumaan mentyä taas valintakytkimellä tunnistin nukkumapuolelle, silloin sen puolen tunnistin ohjaa lämmitystä ja sen puolen puhaltimia, istuin ryhmään tulee lämmintä mitä nyt luonnollisella kierrolla tulee. Näin säästyy sähköä (kaasua), sitä enempi, mitä kylmempi ulkona ja myös kiertoveden lämpötila laskee. Itsellä ulkoilman lämpötilasta riippuen on säädettävän puolen ja toisen puolen lämpötilaero 3-6 astetta.  :D

--- Lainaus päättyy ---
kuulostaa hienolta systeemiltä, kerrohan tarkemmin tai laita kuvaa jos mahdollista.
millainen tuo tunnistin on joka käynnistää tuon puhaltimen ??

K.E.V:
Ei se puhaltimella sen kummemmin lämpö lisäänny, sun pannu tuottaa sitä ihan tarpeeksi. Eikä se tuuletin lisää kuin ilmavirtaa , eikä vaunussasi ole ilmankierrossa mitään ongelmaa. Käytin omaani 2007 mallista ympäri vuoden, joten puhun kokemuksesta enkä mutuna.Tuo ilma nousee ihan lämmön vaikutuksesta lämpösolia pitkin ylös. Ja nestekiertoinen lattialämmitys pitää lattian lämpimänä. Takapäätä saat viileämmäksi "sunttiventtiiliä" säätämällä (lue ohjekirja).
Lisäksi Alden paneelilla saat säädettyä eri kellonaikojen lämpötilaa. Vanhoissa laitteissa pitää tehdä lisäviritelmiä mitkä uudessa on valmiina.

Turhan Höpöttäjä:

--- Lainaus käyttäjältä: matson1 - 15.10.2011     kello on 16:30 ---kuulostaa hienolta systeemiltä, kerrohan tarkemmin tai laita kuvaa jos mahdollista.
millainen tuo tunnistin on joka käynnistää tuon puhaltimen ??

--- Lainaus päättyy ---

Ilma lämmityksellä tämä olisi helppo toteuttaa. Kaksi sisälämmön tunnistinta ja puhallus sinne missä oleskellaan.
Minulla on kytkin puhaltimille ja termostaatti patteritilassa. Elikkä kun puhaltimet laitetaan kytkimestä päälle, ne käynnistyy kun patteri tilassa lämpötila nousee, tämä siksi ettei ne jouten pyöri. Primus systeemissä on seinällä lämpötila tunnistin ja toisen semmoisen hommaaminen ja valintakytkin maksaa muutaman euron. Alden systeemiä en tunne. ;)

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View