Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta
Takatukijalat
ttkar:
--- Lainaus käyttäjältä: Hesus - 7.06.2022 kello on 10:44 ---muistaakseni jossain vaunussa olen nähnyt ihan tehtaan tekemät reijät helmassa josta veivi työnnettiin, oisko ollut jopa kabe?
--- Lainaus päättyy ---
Kabessa on ainakin 2008 mallissa etupäässä tehtaan tekemät reiät etupäässä, takapäässä ei ole....
sepej:
Kiitos Kabe vinkeistä! Näin on näköjään tehty autossakin.
88k5:
Ei se minusta ruma ajatus ole helmaan reiän tekeminen veiviä varten (kartioporalla) - riittävän iso, että veivin pää mahtuu helposti, reiän reunoihin U-uranauhaa ympäri vielä, niin on ihan tehtaantekemännäköi nen.
Ei sen korkeus tartte just sama olla. 5 cm korkoerokin menee mutteripäisen veivin ja vastakkeen välyksellä helposti ilman niveltä noilla varren pituuksilla kunhan reikä riittävän väljä ~4-5 cm halk.
E: no, siinähän tuli esimerkkikuva Kaben perärei'istä 8)
jamseil:
Onko helma korkeammalla auton keskellä?
Silloin voisi auttaa kun vaihtaisi jalat eri puolille. Vääntiö tulisi keskemmälle ja saattaisi väistää alempana olevan puskurin helman.
sepej:
Helmaan onkin tarkoitus porata reikä veiville, siihen löytyy jopa läpivientikumikin.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta