Tekniikkakeskustelut > Ilmanvaihto

Takaisin virtauksen esto ?

<< < (2/2)

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: Nakertaja -  2.05.2022     kello on 22:08 ---On kai siinä tuulettimessa sellainen sihti, eli ei pääse hyönteiset tulemaan. Ja vaunuissahan on tarkoituksellakin sellaisia tuuletuskanavia , joita ei pysty sulkemaan, hengitysilman takaamiseksi. Niistäkin tulee viileää ilmaa. Eli ehkä mitään sulkuventtiliä ei tarvita?

--- Lainaus päättyy ---

Ei oo tuo hyönteisverkko mikään selviö noissa katolle menevissä venttiileissä.

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti -  3.05.2022     kello on 07:52 ---Noinhan se periaatteessa on...jos tulppaa sen kärytuulettimen putken niin sitten ilma tulee ja menee jostain muualta.

Tuleeko sieltä liesituulettimesta yleensä tuuli sisälle...en ole huomannut. Tai sitten siellä on perhosventtiili...

--- Lainaus päättyy ---
Olisko aktiivihiilisuodati n  8) Ei ihmekään jos ei tuule  :P
Oli mullakin Rimorissa liesituuletin ja ulospuhallus markiisin alle  ;) Ja seinän säleikössä oli hyttysverkko vakiona, joka kyllä puhaltimen tehoja vei. Pakkasella kylmä kyllä jokunverta virtasi sisään, mutta ei yhtä rankasti mitä Fränkin 2-3 isommasta aukosta, joka on auton toisella puolella mitä alla olevassa Rimorin kuvassa..



Liesituulettimen ulospuhallusputkess a ei yleensä ole hyttysverkkoa rasvahöyryjen takia.. äkkiä olisi tehot kateissa vaikka rasvasuodatin etupuolella onkin. On tullut ronklattua Fränkissä tuota - totta että kovalla "takatuulella" pakkaspuhuri tulee sisään ja katolta (kattoluukusta) ulos. Liesituulettimelta suljettavan eristetyn läpän tein talviautoon. Toimii täydellisesti, eikä mene tuuli tai itikka läpi..

E: niin ilmankos mulla ei tule ötöt sisälle kun on konepestävä rasvasuodatin liesituulettimessa (vaikka ei itikkaverkkoa ulkoritlässä ja sulkuluukku auki) :o Pitääkin hakea pesuun reissun jäljiltä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View