Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Mitä mietit?
MRi:
--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 18.08.2026 kello on 17:31 ---Todennäköisesti Mover ei ole mukana painoissa, vaan syö kantavuutta. Se on omapainossa vain, jos on asennettu jo tehtaalla.
Aina kannatta kysyä, josko akselistossa olisi varaa kokonaispainon korotukseen. Detskussa sai korotettua 1360 kiloon. Maksoi 13v takaperin noin 200€ + muutoskatsastus. (Renkaat olin jo vaihtanut)
--- Lainaus päättyy ---
Tuskin on lisävarusteiden painot mukana. Omassa vm. -14 Hobbyssa oli omamassa 1395kg ja kokonaismassa 1500kg eli kantavuutta peräti 105kg. Mover, ilmastointi ja muut varusteet niin se oli syöty ja mukana ei olisi virallisesti voinut kuljettaa kuin terveisiä. Eipä uutena karavaanarina silloin osannut tuota ajatella saati kyseenalaistaa.
Ei ollut mahdollisuutta kokonaispainon korotukseen. Akseli on alkuperäisten massojen mukaan mitoitettu. No sehän meni muutaman vuoden jälkeen antautuneena vaihtoon, onneksi vielä takuuseen. Niin kuin aika monella muullakin Hobbyn omistajalla eikä kaikilla takuuseen...
Noilla kantavuuksilla melkein rikollista toimintaa valmistaa vaunuja.
Tilanne on ilmeisesti nykyään parantunut ja ainakin Fendtin sivuilla lisävarustelua rakentaessa kertoo painon lisääntymisen.
Hesus:
Mietin että onkohan Talttahammas nykyään suomen kuuluisin karavaanari?
Ossi66:
--- Lainaus käyttäjältä: Hesus - 19.08.2026 kello on 08:52 ---Mietin että onkohan Talttahammas nykyään suomen kuuluisin karavaanari?
--- Lainaus päättyy ---
Toivottavasti ei oo ainakaan täällä aktiivi. Jos on, niin käynee putsaamassa kavereiden talot, kun kertovat olevansa reissussa
seppoko:
Nämä huijausyritykset saattavat aiheuttaa vahinkoa vaikka huijaus ei onnistuisikaan. Sain tekstiviestin saapuvasta paketista, jota en ole tilannut enkä tuloa tiennyt. Ajatelin jo poistaa koko viestin. Onneksi en poistanut, sillä myöhemmin keksin mikä paketti se oli. Saan vuosittain CPAP-laitteeseen tarvikepaketin. Olin jo aiemmin miettinyt, että milloin se tulee. Mutta aamulla en osannut yhdistää viestiä tähän pakettiin.
Onneksi sain selätettyä "tämän huijarin".
megaman:
Vatun Trumppi ja Horomutsin Salmi. MyDiesel 2,498 ltr. 😡
Viimeksi tankatessa oli n. 2,20 ltr.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta