Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
TEBOIL boikottiin
T-Cat:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 8.03.2022 kello on 21:54 ---Tuolla Lapin pikkukylissä ei ole muuta kuin SEO. Tulisi pitkät tankkausmatkat, jos SEO asemat sieltä loppuisivat.
--- Lainaus päättyy ---
Ja kaikissa pikkukylissä ei niitäkään, tankkausmatkat nykyäänkin vajaa 100 km suuntaansa joissain paikoin.
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: T-Cat - 8.03.2022 kello on 23:33 ---Ja kaikissa pikkukylissä ei niitäkään, tankkausmatkat nykyäänkin vajaa 100 km suuntaansa joissain paikoin.
--- Lainaus päättyy ---
Ninpä...
Viittaan tähän nettikirjoitukseen huoltoasemien pitäjien tuskasta. Lappia se kurittaisi, jos se viimeinenkin poistuisi.
"Yli 200 aseman SEO-ketju varoittaa bensiinin ja dieselin hinnannoususta –?”Liiketoiminta muuttuu kannattamattomaksi”"
https://www.is.fi/autot/art-2000008519855.html
Karabiilisti:
miten tuo polttoaineiden hinnan nousu tekee liiketoiminnan kannattamattomaksi?
Pelko että kulutus laskee niin paljon?
Asiakashan sen polttoaineen maksaa kait eikä yrittäjä...
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 9.03.2022 kello on 08:52 ---miten tuo polttoaineiden hinnan nousu tekee liiketoiminnan kannattamattomaksi?
Pelko että kulutus laskee niin paljon?
Asiakashan sen polttoaineen maksaa kait eikä yrittäjä...
--- Lainaus päättyy ---
Polttoaineen myynti laskee...
Sehän on ihan selvä asia, joka näkyy varmaan nyt jo mittareilla. Turhat ajot karsitaan ja harvaan asutuilla alueilla muut asemien ylläpitokulut eivät kuitenkaan vähene. Elikä volume ei riitä vaikkapa Lapin perukoilla. Hintojen nousu ohjaa tankkaajan isoihin keskustoihin aina kun mahdollista ihan vain hinnan takia.
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 9.03.2022 kello on 09:25 ---Elikä volume ei riitä vaikkapa Lapin perukoilla. Hintojen nousu ohjaa tankkaajan isoihin keskustoihin aina kun mahdollista ihan vain hinnan takia.
--- Lainaus päättyy ---
Mihin keskustoihin?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta