Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Matala 12V jännite

(1/3) > >>

miksaka:
Mistähän johtuu että asunto-osan akuilla on 12.6V  mutta esim valoille ei tule kuin 11.6V? Auto ei ole käynnissä kun mittailin. Huomasin kun vaihtelin halogeeni polttimoita ledeihin. Laitoin yhden led valaisimen missä 1 teholl a palaa 12lediä ja 2 teholla 24 lediä. 2 teholla toinen ledi rivi palaa himmeästi.

mjh48:
Hapettunut eli huono liitos jossakin.

elwari:
Sulakkeissa on jonkun verran ollut kontaktivikoja, mutta muuten pitäisi mitata koko ketju piste kerrallaan akun plussasta lamppuun ja takaisin miinukseen kaaviota seuraten.

elwari:
Kyllähän ohuissa ja pitkissä johdoissakin jännite putoaa, mutta tuntuisi kyllä vähän paljolta ollakseen pelkästään siitä johtuvaa. Mittauksilla se selviää sitten.

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: miksaka - 29.01.2022     kello on 14:59 ---Mistähän johtuu että asunto-osan akuilla on 12.6V  mutta esim valoille ei tule kuin 11.6V? Auto ei ole käynnissä kun mittailin. Huomasin kun vaihtelin halogeeni polttimoita ledeihin. Laitoin yhden led valaisimen missä 1 teholl a palaa 12lediä ja 2 teholla 24 lediä. 2 teholla toinen ledi rivi palaa himmeästi.

--- Lainaus päättyy ---
Mikäköhän tuon ledin säädön toimintaperiaate on...?

Itse asensin juuri langattoman portaattoman tehosäätimen ledien syöttövirran väliin. Miten se toimii? Vaikuttaako jännitteeseen vaiko mihin?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View