Tekniikkakeskustelut > Vetoautot

Talvirenkaat

<< < (37/118) > >>

Alan:
Ahistaa ajella talvikumeilla. Kun ei uskalla kokeilla nelipyöräluisussa niinkuin kaikkia tähänastisia autoja.  Sitten mennään polanteella rauhassa. Thumbd

LMC-99:
Eka reissu tuli tehtyä uudenkarheila piikkipyörillä ajoa 450km tankilta tankille nesteen talvilaatua tankattiin tyhjään tankkiin ja kulutus huima 13,71l/100km mitä ihmettä, mistä moinen ero.
Normi kulutus kesäkumeilla ja kesä löpöllä n.11l /100 km aikamoinen ero!! Thumbd

RRR:

--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 19.10.2013     kello on 17:40 ---"Jarrutuspito jäällä" oli ainoa vertilukohta - ei kannata pelkästään tuolla tiedolla rengasta valita.
Yhtä tärkeitä - ellei tärkeämpiä - ainakin itselle on sivuttaispito kaarteessa ja sohjoliirto-ominaisuudet. Jos joutuu ohittamaan polanteisella tai sohjoisella tiellä tai tekemään ohjausväistön, jarrutuspidolla ei oo suurta merkitystä. No tietysti ennen väistöä tapahtuvassa jarrutuksessa on.

--- Lainaus päättyy ---

Jarrutuspito jäällä on ainoa mikä sinne on toistaiseksi ehditty listaamaan, uudesta sivustosta on kyse. test world testaa kyllä paljon muutakin, et kai tosissasi meinannut että ne on tehny 20 vuotta pelkkiä jarrutuskokeita.

Yrjö:

--- Lainaus käyttäjältä: LMC-99 - 19.10.2013     kello on 22:03 ---Eka reissu tuli tehtyä uudenkarheila piikkipyörillä ajoa 450km tankilta tankille nesteen talvilaatua tankattiin tyhjään tankkiin ja kulutus huima 13,71l/100km mitä ihmettä, mistä moinen ero.
Normi kulutus kesäkumeilla ja kesä löpöllä n.11l /100 km aikamoinen ero!! Thumbd

--- Lainaus päättyy ---
   Kyllä piikkipyörät raskaammin kulkee. Mitä kylmemmässä löpö "juoksee" sitä huonompaa se on. Mittarivirhe saattaa myös usein muuttua kummien vaihdon yhteydessä. Ei tankkaus aina mene yhtä täyteen, ellei kallista niinkuin taloudellisuus kilpailuissa?

Vesseli:
Voi tulla suunitemaan suunnitelman muutos.
Tarkoitus on mennä maanantaina vaihdattamaan
kotiautoon piikit alle, mutta jos kelit ovat sitä,
mitä ennusteet näyttävät, haen henkilöpirssillä
renkaat säilytyksestä ja vaihdan pihalla.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View