Tekniikkakeskustelut > Jääkaapit

Jääkaapin ritilöiden talvisuojat

<< < (2/3) > >>

arska100:
Itse laitan aina syksyllä paikalleen molemmat ja otan keväällä pois. On ollut myös yli 10 asteen lämpötilassakin paikallaan ja ei ole ollut ongelmia. Kaveri ei ollut viime talvena käytössä nuita suojia ja pari kertaa pakkasilla hyytyikin kaappi. Joten laita vain paikalleen molemmat.

Ossi66:
Mullakin puuttuu nykyisestä toinen suoja ja ainoa laitetaan alaritilään.
Helmikuussa kun ollaan taas liikkeellä, pitää tukkia ylempää ritilää osittain vaikka teipillä tai foliolla. ;)

Tieton:
Joissain malleissa kielletään käyttämästä ylempää suojaa kaasukäytön aikana. Riippunee pakoputken mallista.

0yxxy0:
Eilen laitoin talvisuojan ja juuri otin pois ja nostin eväät autonperään jäähtymään, vaunussa sisällä 21c ja jääkaapissa 26c. Mulla yhdellä ritilällä kaappi ja pakoputki mahtaa mennä katolle. Kaappina dometic rmd8551. Katotaan alkaisko nyt jäähtymään kaappi, tosin sammutin kaapin vähäksiaikaa.

0yxxy0:

--- Lainaus käyttäjältä: 0yxxy0 - 20.11.2021     kello on 07:33 ---Eilen laitoin talvisuojan ja juuri otin pois ja nostin eväät autonperään jäähtymään, vaunussa sisällä 21c ja jääkaapissa 26c. Mulla yhdellä ritilällä kaappi ja pakoputki mahtaa mennä katolle. Kaappina dometic rmd8551. Katotaan alkaisko nyt jäähtymään kaappi, tosin sammutin kaapin vähäksiaikaa.

--- Lainaus päättyy ---
Kyllähän se auttoi kun poisti talvisuojan nyt alle +6c kaapissa(ulkona +2c). Eli eipä taida olla tarvetta talvisuojalle meidän käytölle ainakaan viellä. Reissusta kun palataan niin vaunu talviteloille ja katotaan mihin aikaan keväällä tai kesällä uudestaan liikenteeseen.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View