Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Mikä ihmeen viritys Hobbyn akkukotelossa?

(1/3) > >>

Mika68:
Voisko joku kertoo mikä toi sulake on tossa napojen välissä sekä noi muut härpäkkeet tossa akussa tossa akkukotelossakin on joku kuittaus nappi, kyseessä hobby vaunu.
Laitoin toisen akun viereen kun virta ei riitä kiertovesipumppukin on 37w, mutta kun laittoi akun kiinni niin taulussa virran kesto kesto ei muuttunut mitenkään tuntimittarissa?

putkimies:

 Mikä on tuo musta pötikka joka osittain piilossa vasemman akunnavan vieressä. Onko se sulake kotelo?
  Mikä on mainitsemasi tuntimittarin osoituksen tarkoitus? Osoittaa akun varauksen kestoa tunneissa?

svc:
Siinä akun miinusnavassa on anturi, joka mittaa akkuun ladatua ja siitä otettua virtaa. Varaustila-anturi siis.
Akkunäytölle pitää kertoa, minkä kokoinen akku sen takana on, jotta se osaa näyttää varaustilan oikein.
En tiedä miten se tehdään Hobbyssä. Omassa autossa se kerrotaan merkkitesterillä auton tietokoneelle.

Käyttöjännite anturille on näköjään otettu akun plus-navasta sulakkeen kautta. Lisäakulle menevä virta ei kulje anturin läpi, joten se ei näy virtamittarillekaan .
Olisiko se toinen plus-navassa oleva mötikkä automaattisulake?

Mika68:
Okei tämä selvitti tosi paljon asiaa, mahtaisko auttaa vielä jos muutan tuon lisäakun miinus johdon tuohon normiakun kenkään  niin silloin se menisi tuon mustan mötikän läpi ja näyttäisi käyttöpaneelissa jäljellä olevia tunteja?

mjh48:
Tuo musta mötikkä jossa on painonappi vaikuttaa kovasti automaattisulakkeel ta

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View