Tekniikkakeskustelut > Käyttö- ja jätevesi
Vesijärjestelmä asuntovaunussa
jamseil:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 21.08.2021 kello on 11:46 ---Eikö yleensä lenkissä ainakin yksi ripapatteri ja useampi metri aluputkea (luovuttaa sekin lämpöä), jossa tuo varaajakin - siis sulkuventtiillä tehdyssä lyhyessä/kesäkierrosssa?
Ainakin kaikissa kotimaisissa vaunumerkeissä mitä on mulla ollu.
Joskus kuullut selitykseksi, että pannulle paluuvesi olisi muutoin liika kuumaa, ja sammuttais sen. Hölmöä niitä pattereita muutoin olis pelkälle vedenlämmityskierro lle jättää, jos ei siihen pakottavaa syytä ole..
--- Lainaus päättyy ---
Ei ainakaan Matkaajassa ole mitään patteria varsinaisesti kierrossa kun patterisulku on kiinni. Parin metrin patteri on ennen sulkua, mutta ei se lämpiää kun hieman johtumalla toisesta päästä kun hana on kiinni. Sulkuhana on sijoitettu helpomman käytettävyyden takia vaatekomeroon patterin jälkeen. Jos se olisi ennen patteria, niin sohva pitäisi avata hanan käyttämisen takia.
Tuo kuulemasi selitys ontuu, sillä varaajan termostaatti katkaisee lämmityksen 65 asteessa ja pannun/patruunan vasta 80 asteessa. Ei tuo lämpötilaero ole edes mitenkään rajoille mitoitettu, koska se toimii hyvin myös 70 asteen varaajan termarilla.
Jos varaajan termari on rikki, niin silloin käy noin kun tarinassa eli lämppäri katkaisee.
megaman:
--- Lainaus käyttäjältä: T-Cat - 21.08.2021 kello on 23:03 ---Ja sulla wittumainen tyyli vastata aiheeseen kuin aiheeseen jatkuu edelleen.
--- Lainaus päättyy ---
Saman huomannut. 😂
Meillä vaunussa 15 ltr. vesisäiliö, 2 ltr vedenkeitin ja 100 ltr. reservissä.
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: megaman - 22.08.2021 kello on 00:49 ---Meillä vaunussa 15 ltr. vesisäiliö, 2 ltr vedenkeitin ja 100 ltr. reservissä.
--- Lainaus päättyy ---
Minkälainen vedenkeitin...?
megaman:
Joku Philips.
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: megaman - 22.08.2021 kello on 10:04 ---Joku Philips.
--- Lainaus päättyy ---
Elikä sellainen sähköinen vesikannu varmaankin...
Minä keitän 2 litraa vettä kiehuvaksi kaasulla, jonka sekoitan 15 litraan kylmää vettä. Saa sellaisen sopivan lämpimän suihkusatsin.
Vedenkeitto ei onnistu puskissa sähköllä noin suurta määrää ja kaasulla 2 litran veden kuumennus kestää puoli tuntia.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta