Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
EBL99 ja aurinkopaneelin liitin
Mautoilija:
No valistapa minua liitintekniikasta. Kuuntelen mielelleni viisaana esiintyviä.
Kysäistäpään vielä lisää:
Mitä tarkoitat yksittäisen kommentin kokonaisuudella?
mike:
--- Lainaus käyttäjältä: Mautoilija - 26.05.2021 kello on 17:23 ---Eiköhän akun lataukseen ole parasta käyttää siihen tarkoitettuja liittimiä. Esim trukkipistoke. Ja riittävän poikkipinnan omaavaa kaapelia, ellei ole tarkoitus polttaa kalustoaan. Toki riittävä kaapeli lisää painoa, ehkä se on liikaa.
Tupakansytkäripisto kkeet on nimensä mukaan tarkoitettu lyhytaikaisesti suurille virroille. Pientä kännylatausvirtaa kestävät kyllä.
--- Lainaus päättyy ---
Aikamoinen paneeli systeemi pitää olla että trukki pistokkeen vaatisi! Kuika monta neliöö ajattelit paneeleja mahtuvan tavan as kulkimeen?
Mautoilija:
^
Nyt puhutaan aiemmin linkitetystä Kärkkäisen paneelista. Ilmoitetun tiedon mukaan nimellinen latausvirta: max. 8,8 A.
Oletko varma ja luottavainen siitä että tupakansytkäri pystyy luotettavasti ja kuumenematta johtamaan tämän virran?
Itse en ole. Siksi kehotan irroitettaviin laitteisiin laittamaan kunnon liittimet. Toki joillekin muutama lisä€ on ratkaisevaa, että mennään halvimman mukaan turvallisuudesta ja luotettavuudesta piittaamatta.
Toki minulla ei ole kokonaisuus hallinnassa, enkä liitintekniikasta mitään tiedä.
Kukin polttaa kulkineensa haluamallaan tavalla.
mike:
Tiedätkö paljonko tuo ns rekka liitin kestää tai normaali tup syt liitin?
Mautoilija:
Mätänetti ilmoittaa trukkiliittimen virraksi 50A. Tupsytstä ei mitään hajua. Töpselin kontaktipinta ei kummoinen ole. Kun ei ole tietoa, en sähköasiassa mutuun luota.
Mutta kukin polttaa...
https://www.motonet.fi/fi/tuote/487400/Trukkiliitin-16mm--50A
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta