Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä
Kolmas agm-akku
Kartza:
Kevät tervehdys!
Autoon asennettiin kahden vanhojen 100Ah nesteakkujen tilalle 95Ah agm akut. Kannattaisiko ja olisiko mitään hyötyä asentaa vielä kolmas akku jos sopiva rakonen löytyy? :)
Katolla on 150watin paneeli joka lataa näitä kahta akkua, ja tietysti auton laturikin, mutta jaksaako paneeli ladata vielä kolmattakin akkua vaikkei auton laturia käytettäisi?
Karabiilisti:
se riippuu paljolti siitä paljonko kulutat virtaa latauksen aikana....kyllähän se kolmaskin täyttyy vähitellen josset kuluta sähköä mihkään. ;)
tsahkali:
--- Lainaus käyttäjältä: Karabiilisti - 20.04.2021 kello on 14:59 ---se riippuu paljolti siitä paljonko kulutat virtaa latauksen aikana....kyllähän se kolmaskin täyttyy vähitellen josset kuluta sähköä mihkään. ;)
--- Lainaus päättyy ---
Ei akkujen määrä vaikuta kulutukseen, eikä siihen, mitä taivaalta tulee.
"Masi":
Wattien määrä paneleissa sama kuin akuston ampereiden määrä on ammattilaisten mukaan matkailuvälineessä optimi.
Karabiilisti:
--- Lainaus käyttäjältä: tsahkali - 20.04.2021 kello on 16:58 ---Ei akkujen määrä vaikuta kulutukseen, eikä siihen, mitä taivaalta tulee.
--- Lainaus päättyy ---
Latautumiseen se vaikuttaa....
Jos käyttelee lähes kaiken mitä taitaalta tulee niin akkujen lataukseen ei jää paljoa. Ja tällöin liian suuri kapasiteetti voi olla haitaksi.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta