Tekniikkakeskustelut > Projektit
Matkaaja Pallas 5500 -87 Käyttis
latushka83:
Syksyllä kun kävin yhden ent. ladailijan romuvaraston ostamassa niin siinä yhteydessä tuli kolme kipaletta alumiinivanteita. Tuolle määrälle kun ei oikein ollu muuta käyttöä kuin peräkärryyn niin tulikin kokeiltua niitä tähän vaunuun ja hyvinhän nuo alle passasi. Hommasin sitten samalla uudet kesärenkaat niin sai vararenkaankin samanlaisella vanteella. Kuvissa vielä päällä taivaan vanhat kumit.
Joulukuussa saatiinkin ihan oikeaa remonttiakin kun käytin tätä katsastuksella niin löytyi vasemmalta puolen väljät akselin puslat. Muuta ei tällä kertaa ollut. Siinä sitä olikin tunnelmaa taas kun pimeässä, pikku pakkasessa ja lumituiskussa noita tuusasi paikoilleen. Tulipahan sentään aggregaatillekkin taas ihan oikeaakin käyttöä kun tuonne pihan perälle ei oikein mitenkään järkevästi saanut muuten sähköjä vedettyä. Jostain syystä ei itse vaihto operaatiosta tullut otettua kuvia... Kokeilla josko tuossa kesällä vaihtaisi toisen puolen jo ennakoivasti kun on tuo toinen puoli jo harjoiteltu ja koittaisi siitä vaikka saada kuviakin otettua.
Tuossa talvenmittaan kun alkoi jo kyllästyyn tuohon kylmän puhallukseen mikä tuolta ovesta tuli kun siitä on tiivisteet kadonnu jonnekkin aikain saatossa. Oven reunaa kun katteli että kiertää tuollainen alumiinilista niin siinä sitten lamppui syttyi että mullahan on Ladan ovitiivisteitä varastossa ja kävin pätkän hakeen malliksi ja totesin että tästä saadaan tiiviste oveen. Oven ympäriltä puulistat pois ja naputtelin tiivisteen paikoilleen ja listat takaisin paikoilleen. Alareunaan vedin tiivisteen raakasti vain ruuveilla kiinni kun kun ei tälläistä vanhaa vaunua enää hirveästi tarvi sääliä. Aluksi toki sievästi koeporaus kynnyskotelon yläreunaan että tietää millä kohtaa vesiputki menee tuolla. ettei tule ylimääräistä remonttia. Väheni veto huomattavasti kun ei enää valo paista oven välistä mutta vielä tuolta vähän puhaltaa kun tuuli käy sopivalta suunnalta.
svc:
--- Lainaus käyttäjältä: latushka83 - 24.03.2021 kello on 23:46 ---Syksyllä kun kävin yhden ent. ladailijan romuvaraston ostamassa niin siinä yhteydessä tuli kolme kipaletta alumiinivanteita. Tuolle määrälle kun ei oikein ollu muuta käyttöä kuin peräkärryyn niin tulikin kokeiltua niitä tähän vaunuun ja hyvinhän nuo alle passasi. Hommasin sitten samalla uudet kesärenkaat niin sai vararenkaankin samanlaisella vanteella. Kuvissa vielä päällä taivaan vanhat kumit.
--- Lainaus päättyy ---
Tuota noin. Ladan pulttijako on 4 x 98 mm. Matkaajassa on tietääkseni 4 x 100 mm.
Menee kyllä paikalleen, mutta tuppaa ajan mittaan katkomaan pyöränpultit. Yleensä ajossa...
kimi:
Riittääkö vanteen kantavuus?
jamseil:
--- Lainaus käyttäjältä: latushka83 - 24.03.2021 kello on 23:46 ---Tuossa talvenmittaan kun alkoi jo kyllästyyn tuohon kylmän puhallukseen mikä tuolta ovesta tuli kun siitä on tiivisteet kadonnu jonnekkin aikain saatossa.
--- Lainaus päättyy ---
Minullakin on Matkaajasta jäänyt oven alareunan sisempi kynnystiiviste matkan varrelle.
Talvella kun oli vaunu välillä lämmitettynä remppaa varten, niin ihan kunnolla veti tuolta noin 10mm raosta.
15->17 asteeseen nousi lämpötila vaunussa, kun tukin tuon raon rievulla. ;D
Pyynti oli 20 astetta 1kw:lla, niin näki suoraan tuon vaikutuksen.
Nyt kun alkaa keli lämmetä, niin voisi katsella siihen sopivaa tiivistettä jostain.
latushka83:
Tuo riepu varmasti toimii hyvin. Ite suunnittelin oven eteen peittoa roikkumaan. Jääny tosin vielä suunnittelun asteelle... Tuo on jo aikoinaan mökillä hyväksi havaittu keino estään ovesta käyvä veto.
Etralta tai jostain pitäisi käydä katteleen josko löytyisi itse oveen käypästä tiivistettä.
--- Lainaus käyttäjältä: svc - 25.03.2021 kello on 08:40 ---Tuota noin. Ladan pulttijako on 4 x 98 mm. Matkaajassa on tietääkseni 4 x 100 mm.
Menee kyllä paikalleen, mutta tuppaa ajan mittaan katkomaan pyöränpultit. Yleensä ajossa...
--- Lainaus päättyy ---
On huomioitu epäkeskopulteilla tuo ero jaossa. Ja joo tiedän, ne ei ole laillisia käyttää.
--- Lainaus käyttäjältä: kimi - 25.03.2021 kello on 13:43 ---Riittääkö vanteen kantavuus?
--- Lainaus päättyy ---
Tuohon en osaa vastata kun ei noista vanteista löydy mistään tietoa. Merkki 1000 miglia ja malli ilmeisesti ayrton 180. Renkaissa sitten taas on riittävä kantavuus kun otin cargo mallit kun normi renkaalla mentiin just rajoilla.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta