Tekniikkakeskustelut > Projektit

Soliferin elvytysoperaatio

<< < (19/25) > >>

hartsakoski:

--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 29.09.2011     kello on 20:36 ---Kannattaisiko lukea ensin  8)
Kirjoitin Ei kukaan kieltänyt ettei ne voisi olla tuulettuvia. Mutta ALKUPERÄISIÄ tuulettuvia EI voi vaihtaa tuulettumattomiin.

--- Lainaus päättyy ---
Kyllä luin hyvinkin tarkasti,ja siitä ihmetykseni heräsikin!Aika selvästi tuossa ilmotetaan,että ei tuulettuvia luukkuja saa lisätä,tuulettavista ei puhuta mitään.

Rölli:
Jos löydät jostain mieluisen näköisen tuulettuvan tai tuulettumattoman katto luukun ,ni laita ihmees semmonen mikä silmää miellyttää. Kun muistat vaan sen ,ett sinne katolle pitää järjestää vastaavan kokokoinen tuuletus venttiili, joka on neljän ihmisen jatkuvaan oleskeluun noin 100mm pyöreä tuuletus venttiili ja sen pitää olla malliltaan sellainen ettei sitä voi sulkea, jotta jatkuvan tuulettuvuuden periaate säilyy..

K.E.V:

--- Lainaus käyttäjältä: hartsakoski - 29.09.2011     kello on 22:13 ---Kyllä luin hyvinkin tarkasti,ja siitä ihmetykseni heräsikin!Aika selvästi tuossa ilmotetaan,että ei tuulettuvia luukkuja saa lisätä,tuulettavista ei puhuta mitään.

--- Lainaus päättyy ---
Sorry , lue ne aiemmatkin kirjoitukset. Alunperin Kivi halusi laittaa EI tuulettuvan luukun ja kerroin sen olevan kielletty alkuperäisen tuulettuvan tilalle.
Sitten lisättiin jotta noita EI tuulettuvia voi lisätä alkuperäisen lisäksi vaikka kuinkapaljon. Missään ei evätty ettei ne voisi olla tuulettuvia.
Taidat olla lehtimies ammatiltasi. Otat yhden lauseen isommasta kokonaisuudesta mihin takerrut ja silloin saa koko jutun päälaelleen  ;D

Kivi:

--- Lainaus käyttäjältä: rolli4x4 - 30.09.2011     kello on 07:05 ---Jos löydät jostain mieluisen näköisen tuulettuvan tai tuulettumattoman katto luukun ,ni laita ihmees semmonen mikä silmää miellyttää. Kun muistat vaan sen ,ett sinne katolle pitää järjestää vastaavan kokokoinen tuuletus venttiili, joka on neljän ihmisen jatkuvaan oleskeluun noin 100mm pyöreä tuuletus venttiili ja sen pitää olla malliltaan sellainen ettei sitä voi sulkea, jotta jatkuvan tuulettuvuuden periaate säilyy..

--- Lainaus päättyy ---
Hienoa, edes joku on ymmärtänyt pointtini! Osaatko sanoa mistä nämä pykälät on luettavissa ja mistä tietää mitä muutoksia vaunulle saa ylipäätään tehdä? Osaisi vähän varautua noihin sääntöihin ennenkun rupeaa kalustamaan vaunua uudestaan.


--- Lainaus käyttäjältä: kahtaenvaihda - 30.09.2011     kello on 08:02 ---Alunperin Kivi halusi laittaa EI tuulettuvan luukun ja kerroin sen olevan kielletty alkuperäisen tuulettuvan tilalle.

--- Lainaus päättyy ---
Homma nyt karkasi 'vähän' sivuraiteelle. Lueppa kommenttini uudestaan. Pointtini käy selväksi lauseen alusta ja sen kummemmin en ole erityisessä kiimassa ei-tuulettuviin luukkuihin, ainoastaan mainitsen niitäkin olevan saatavilla:

--- Lainaus käyttäjältä: Kivi - 29.09.2011     kello on 19:55 ---En usko että ilmanvaihto tulisi ongelmaksi kun pikaisella googletuksellakin löytyy vaunuihin tarkoitettuja EI-tuulettavia luukkuja...

--- Lainaus päättyy ---

Summa summarum, laitan mahdollisesti kirkkaan kattoluukun että valokin pääsee kunnolla tupaan. Tarvittaessa vielä erillisen tuuletusventtiilin mikäli hommaamani luukku ei ole tuulettuva. Auton luukuissa kommenttien perusteella turhan kova näpertäminen joten varmaan helpompi unohtaa modaukset, mennä virran mukana ja laittaa DIN-kokoinen luukku tilalle. Tuleepahan sitten myös kultaisen sääntökirjan mukainen 8)

Rölli:
Valitettavasti ei mitään sääntökirjaa oo olemass.. on kylläkin jonkin verran ohjeellisia lasku kaavoja painovoimaisen ilman vaihdon toteuttamiseen , sekä valmiiksi laskettuja ohjeita mitä muunmuass matkailu auton rakentamiseen sovelletaan.. ja ite kyll tykkäisin noist uusien vaunujen isoist kirkkaist kattoikkunoist, ei vissiin monikaa tuulettuva mutt valoo/imaa pirttiin tulee hyvin..

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View