Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot
Ensimmäisen auton hankinta.
AjM:
--- Lainaus käyttäjältä: vaanari61 - 7.02.2021 kello on 17:49 ---Kysyppä 99:ltä paneelista, hää osti jotain "uutta"tekniikkaa omaavaa paneelin . . .
Jos olisin nyt hankkimassa paneelia, vois 99:n valitsema olla se jonka laittaisin ? N.vuosi sitten päädyin kiireessä Kärkkäisen https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/brightsolar-aurinkopaneeli?searchTerm=Brightsolar%20160W
Ja säätimeksi tuli tollane: https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/sunpro-mppt-20a-lataussaadin
--- Lainaus päättyy ---
Paneeliksi tulee 250w 17% hyötysuhteella oleva monikide, säädin on jo hommattu, SUNBEAMsystem MoonRay 320 MPPT.
Akut on vielä hakusessa, mutta on tässä aikaa tutkia kun auto tulee vasta touko/kesäkuussa.
Kyllä odottavan aika on piitkä :D
eura-mobil matkailija:
--- Lainaus käyttäjältä: vaanari61 - 7.02.2021 kello on 16:53 ---Retkuiluautoja ei löytyne Aldella jossa nestekiertolämmitys saati sitten pystyaldella joka olisi ihanne mitättömällä sähkönkulutuksellaa n äänettömyydellään toimintavarmuudella an jne jne . . . Kokolattiapinta-alalattialämmityksellä jonka lisänä muutama patteri/puhallinpatteri ( puhallinpattereilla saataisiin ilmalämmityksen nopeus vaikka kyseessä olisi nestekiertolämmitys, puhallinpatterit olisi käytössä ainoastaan jos on tarve saada nopeaan lämpöä "torppaan" ) . Järjestelmässä olisi ainut sähkönkuluttaja muutaman watin kiertovesipumppu ( kulutus ehkä n.10w ). Tuolla lämppärillä pärjäisi pienellä akkukapasiteetillä pitkään mutta puskaparkkilaisia ei ole vermeitä suunnitteltaessa huomioon otettu . . .
Monesti retkeilyauto hankitaan monikäyttöautoksi jolloin tuo kokonaispaino saisi olla mahdollisemman korkee eli se 3500kg eikä 3300kg ja kukapa toisten tarpeet tietää . . . Sen tiedän että mitä enempi kuormattavuusvaraa sen parempi. Ja jos laitetaan akkukapasiteettia vaikkakin vain AGMakuilla nousee paino n. 30kg/100Ah. Aurikopaneelit 2x 160W lisää painoa kaikkine hiluineen liki 30 kg . . . Pyöräteline+pyörät ~100kg . . . Mitämuutahauskaavie lävoiautoonkuormata reissuavarten?loputonsuotuomitämu kaanvoiottaa . . .
Aloittaja ei ole kertonut kokonaistarpeita henkilölukumäärän suhteen ? Kaksin ? Kaksin lapsien kanssa x monta ? + mahdolliset lemmikit ?
Tuossa linkki mistä löytyy itse lämmitin ja siihen osia, vanha mutta lienee vieläkin lämmitin parhaastapäästä . . .
https://verkkokauppa.siilincaravan.fi/nestekaasulaitteet-ja-lammitys/tuotteet/kaasulaitteet-ja-lammitys/primus-alde-trumatic-osat--tarvikkeet/alde-pystypannujen-varaosat/70402/
--- Lainaus päättyy ---
Onhan mullakin transit pystyaldella,et kyl niit on kunhan löytää..
vaanari61:
--- Lainaus käyttäjältä: eura-mobil matkailija - 7.02.2021 kello on 18:40 ---Onhan mullakin transit pystyaldella,et kyl niit on kunhan löytää..
--- Lainaus päättyy ---
Miltä vuosituhannelta kuljin on ? Kuka on sen sepinnyt ?
eura-mobil matkailija:
--- Lainaus käyttäjältä: vaanari61 - 7.02.2021 kello on 18:52 ---Miltä vuosituhannelta kuljin on ? Kuka on sen sepinnyt ?
--- Lainaus päättyy ---
1988 reimon tekele alkujaan mut rakennettu uudestaan joskus 2000 ja silloin varmaan lisätty alde kun eristykset laitettu.
vaanari61:
--- Lainaus käyttäjältä: eura-mobil matkailija - 7.02.2021 kello on 19:52 ---1988 reimon tekele alkujaan mut rakennettu uudestaan joskus 2000 ja silloin varmaan lisätty alde kun eristykset laitettu.
--- Lainaus päättyy ---
Näin vähän aavistelinkin . . .
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta