Tekniikkakeskustelut > Lämmitys ja ilmastointi

Primus 2470 kipinäsytytteiseksi

<< < (2/2)

mjo33400:
No niin, nyt se asia selvisi, kun jokaisessa laitteessa risa termostaatti estää lämmittimen toiminnan. Kiinni palanut kosketin on kuitenkin eri asia, sähköhän menee läpi silloin, sen takia kysyin. ;) Lisätään vielä, että joku on tehnyt korjauksia lämmitin käsky päällä. ;D

Ruuteri:
Kaverilla oli taannoin lainassa joku vanhempi matkailuauto. Merkkiä en muista,mutta lämmitin kuulemma poksahtelee välillä. Ja herkkäuninen kun on, niin unet jäi vähän huonoksi. Eli liittynee tuohon sytytyshommaan.. Loppuuko poksahtelu tuolla kipinäsytkällä?

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Ruuteri - 12.12.2020     kello on 18:43 ---Kaverilla oli taannoin lainassa joku vanhempi matkailuauto. Merkkiä en muista,mutta lämmitin kuulemma poksahtelee välillä. Ja herkkäuninen kun on, niin unet jäi vähän huonoksi. Eli liittynee tuohon sytytyshommaan.. Loppuuko poksahtelu tuolla kipinäsytkällä?

--- Lainaus päättyy ---

Loppuu jos on Primus-lämmitin.

jamseil:
Kipinäkärki sytyttää liekin heti arinan päällä kun kaasua alkaa virrata.

Alkuperäinen hehkutulppa on ilmeisesti langan keston takia sijoitettu vasta kattilan poskikanavaan, joten pannu on lähes täynnä kaasua (1-1,5 l) ennen kun se yltää hehkulle asti. Kyllä siihen posaukseen herkkäuninen havahtuu.

Ruuteri:
Joo,kaveri ei ole edes mikään herkkäuninen,mutta sanoi kuuluvan.. Auto oli joku vanha fiiatti ja nestekiertolämmitys . Ilmeisesti juurikin tuo Primus..

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View