Tekniikkakeskustelut > Sekalaiset
Hiiret?
hemppat:
Puolen tusinaa erinlaista elektronista vermettä on vartioinut talomme varastoa. Papereiden mukaan niiden pitäisi vaikuttaa kymmenien neliöiden aueella. Höpsistä. Ilmeisesti vierailevat myyrät pitää äänistä kun eivät välitä tasan mitään. Tehokkain tapa on loukku, pieni musta simpukkamallinen. Hieman ohjailee jyrsijöiden kulkua ja ne heittätyy loukkuihin surman suuhun. Loukuissa ei ole edes syöttejä vaan papanoijat kapuaa loukun yli tulevaisuudelleen tuhoisin seurauksin. Kuukauden kuluessa populaatio on ikiunessa. Eikä mitään havainntoja vasta kuin seuraavana syksynä.
Roksis:
Eikä kauan mene kun kuolleen jättää näkyvälle paikalle pihaan, niin harakka tai varis sen käy nappaamassa. Nopein oli kun ulkoa menin sisälle ja ikkunasta kattoin niin oli hävinny.
jarno:
--- Lainaus käyttäjältä: hemu - 28.10.2020 kello on 21:56 ---Moro.
Onko kukaan tutkinut mistä hiiret pääsee sisään, esim. Ducatoon?
--- Lainaus päättyy ---
Meillä hiiret menivät autoon Dethleffs vm03 alustana Ducato käynnistysakun takaa johtojenläpiviennin reiästä. Läpiviennin suojana oli liimapintaista superlonin tyyppistä materiaalia, korjasin kunnon läpivientikumilla.
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: jarno - 2.11.2020 kello on 19:34 ---Meillä hiiret menivät autoon Dethleffs vm03 alustana Ducato käynnistysakun takaa johtojenläpiviennin reiästä. Läpiviennin suojana oli liimapintaista superlonin tyyppistä materiaalia, korjasin kunnon läpivientikumilla.
--- Lainaus päättyy ---
Käyppäs tarkistamassa...
Pureskelevat sen kumin yhdessä yössä, jos paikalle osuvat.
Eilen jäi muuten satimeen hiiri numero13
Karabiilisti:
Mä tulppasin kulkimen taannoisen hiirikulkuaukon (harmaavesiletkun ulosmenoreikä) metalliverkolla joka laminoitiin sikaflexin sisälle.
On pitänyt jo 10 vuotta hiiret ulkona.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta