Niitä on kahta kokoa! Enpä ole kuullutkaan.... ![]() Paras konsti on kuiten vaihtaa pistokkeet ja rasiat toisenmallisiin.
*****
Enpä ole kuullutkaan.... Ei onnistu. Toinen pistoke on USB-laturi ja toinen Garminin radiovastaanotin. Ja nuo eivät sovi DIN-rasiaan.
*****
https://www.biltema.fi/autoilu---mp/auton-sisatilat/puhelintarvikkeet/usb-liitin-2000041854 Tuollainen on asuintilassa. Lueppa tuo minun edellinen viestini. Oletko koittanut laittaa kuminauhoja pistokkeen ympärille? Ongelma taitaa olla siellä pohjalla; plus -navan väkkärä ei jaksa pitää sitä sinne pistettyä pistoketta vaan pistokkeen jousikuormitettu kärki painaa ittensä ulos tärinässä.. taivuta niitä pohjan käpäliä sisäänpäin (jos se on tupakansytytin), ota sulake pois varoiksi.. jos se tupsy on pohjaltaan tasainen (ei väkäsiä), eipä ole paljoa tehtävissä. Pistokkeen puolelta niitä miinus puolen kaaria voi yrittää vääntää ponnekkaammiksi.. Jotkut Garminin mallit käyttävät orkkis tupsyjohtoa tmc-antennina. Sen menettää niissä, jos tavan usb-johdolla korvaa ja tupsyrasialla / käyttää usb adapteria..
*****
Huomenta! kuumaliimatäpät tai kontaktiliimaläiskä t pistokkeen pintaan kitkaa lisäämään auttaa kummasti. liiman pitää tietysti ensin kuivua. Tuosta sain ajatuksen, jonka olen toteuttanut. Seuraava reissu ratkaisee, kuinka toimiva se on. Eli muistin, että minulla on jotain n.2mm paksua liimapinnalla olevaa solukumitiivistettä . Sitä pari palaa sopiviin kohtiin ja heiluminen lakkaa. Vaihtaa oikean sytkärin, niin ei tartte pirkka niksejä!Minkälainen on oikea sytkäri...? Minkälainen on oikea sytkäri...?Aika yksin kertasta, jotta ei ole väljä.Oikea koko! |