Tekniikkakeskustelut > Karavaanarin elektroniikka

Varastetun matkailuauton jäljityslaite?

<< < (5/11) > >>

pamaus:
Minulla on käytössä tämä.  Toimivaksi todettu prepaid kortilla. Helppo siirtää paikasta toiseen.

https://www.e-ville.com/fi/3046434-gps-paikantimet/40176-tkstar-gps-paikannin-autoon-veneeseen.html?gclid=CjwKCAjwtJ2FBhAuEiwAIKu19un7M-dQm0FN-XdLJfNh1kZ095nniHeMgvurAl7-UozyGPj1pKElYhoCSKoQAvD_BwE

Aakku:

--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 21.05.2021     kello on 13:04 ---Minulla on käytössä tämä.  Toimivaksi todettu prepaid kortilla. Helppo siirtää paikasta toiseen.

https://www.e-ville.com/fi/3046434-gps-paikantimet/40176-tkstar-gps-paikannin-autoon-veneeseen.html?gclid=CjwKCAjwtJ2FBhAuEiwAIKu19un7M-dQm0FN-XdLJfNh1kZ095nniHeMgvurAl7-UozyGPj1pKElYhoCSKoQAvD_BwE

--- Lainaus päättyy ---
Datakortti tietty maksaa jotakin...

Mikä on Karttaselaimen maksullisen Plus tilauksen hinta? Toimiiko seuranta myös vaikkapa GoogleMapsin kanssa?

pamaus:

--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 21.05.2021     kello on 14:46 ---Datakortti tietty maksaa jotakin...

Mikä on Karttaselaimen maksullisen Plus tilauksen hinta? Toimiiko seuranta myös vaikkapa GoogleMapsin kanssa?

--- Lainaus päättyy ---

Google maps toimii pohjana Android sovelluksen kanssa, joka on ilmainen. Google maps pohja on ollut minulle ainakin täysin riittävä. En ole tarvinnut suomalaisia maastokarttoja. Toki käteviä, esim ajokoiran kanssa, mutta maksullisia.

Laite tarvitsee Telian prepaid kortin tms, joka maksoi 4.90 € toimi puolivuotta, kun en hoksannut ladata siihen 5 € lisää, koska prepaid kortti toimii avauksen jälkeen puolivuotta. Kun siihen lataa 5 e lisää puolen vuoden aikana, niin silloin prepaid kortti toimii vuoden lisää.  Prepaid kortista pitää ottaa pinkysely pois päältä. Datan käyttö on tosi minimaalista, ja vielä Telian prepaid kortilla on 1 cnt/mega datan hinta, joten 7 euroon saan lähettää aika monta megaa, joka tuossa kortissa on ladattu summa.

Viime talvena oli myös pakkasta ja pakkanen ei vaikuttanut laitteen käyttöön.

En tiedä mikä käyttöarvo on plustilauksessa (varmaan suomen maastokartta pohjat) , koska tässä ilmaisessa versiossa ainakin näkyy liveseuranta ja päivän historia.

Puolen vuoden käyttökustannus oli laitteella 4.90 € eli Telian Prepaid kortti.   En ole sekaantunut linkin Elisan pakettiin. Ja taisin tilata laitteen ebaystä. 

Laitteessa on myös sisäinen akku, ja oma kokemus oli tammikuulta, että pakkasessa ainakin kuukauden toimi ilman latausta. Akun lataus toimii kännykän laturilla.  Laitteen pohjassa on magneetti, joten kiinnitys on helppoa, kun vaan löytää rautaa.

Lisävarusteena on myös akkusarja, joten laitteen voin kytkeä suoraan kulkimen virtaan, ja laitteen voi kiinnittää pysyvästi.  Ja näin olenkin tehnyt ja laite on ollut vuoden samalla paikalla ja toiminut kokoajan moitteetta. (Paitse se sim korttti piti vaihtaa puoli vuotta sitten)

Olen ymmärtänyt, että toimiva gps seuranta vaatii aina myös GSM datakortin merkistä riippumatta.

hemu:
Kiitoksia laitteidenne tyypeistä, asennuksesta jne.

"olen varas"

pamaus:

--- Lainaus käyttäjältä: hemu - 22.05.2021     kello on 20:54 ---Kiitoksia laitteidenne tyypeistä, asennuksesta jne.

"olen varas"

--- Lainaus päättyy ---

Ole hyvä. Tietääpä kenen pihasta poliisi tulee hakemaan vakuutusyhtiölle kaluston.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View